ŚwiatIran wznowił przetwarzanie uranu

Iran wznowił przetwarzanie uranu

Iran rozpoczął przetwarzanie nowych partii uranu na gaz, dzięki czemu będzie mógł produkować wzbogacony uran, który można wykorzystywać do celów wojskowych - poinformowały źródła dyplomatyczne w Wiedniu.

Według jednego z inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), który zastrzegł sobie anonimowość, "pierwsze pojemniki z rudą uranu dostarczono do zakładów w Isfahanie w środę rano". Koncentrat rudy uranowej, zwany popularnie "żółtym ciastem" (yellow cake), to materiał wyjściowy do produkcji wzbogaconego uranu.

Niedawno te same źródła twierdziły, że Iran przygotowuje się do przetworzenia dodatkowych 50 ton rudy uranu.

Zdaniem niektórych ekspertów dodatkowe 50 ton (do 37 ton już przerabianych) umożliwiłoby uzyskanie takiej ilości wzbogaconego uranu, która wystarczyłaby do wyprodukowania nawet do dziesięciu bomb nuklearnych.

Według władz w Teheranie irański program nuklearny ma charakter czysto cywilny. USA i Unia Europejska twierdzą jednak, że Iran chce wzbogacać uran w celu zdobycia materiału rozszczepialnego do głowic jądrowych, a nie - jak oficjalnie deklaruje - do produkcji paliwa do elektrowni atomowych.

W niedzielę Iran potwierdził determinację w realizowaniu swego programu nuklearnego, odrzucając propozycję Rosji, aby część prac przy przeróbce uranu mogła odbywać się na terytorium Iranu, a jego wzbogacanie - w Rosji.

Rozmowy UE z Iranem załamały się w sierpniu, kiedy Teheran odrzucił ofertę pomocy gospodarczej i politycznej w zamian za rezygnację z produkcji paliwa jądrowego. Iran zerwał wówczas pieczęcie MAEA w zakładach w Isfahanie i rozpoczął przerabianie 37 ton koncentratu rudy uranu na gaz UF6, który może być wykorzystany zarówno do produkcji bomb atomowych, jak i paliwa do reaktorów jądrowych.

Rada Gubernatorów, organ wykonawczy MAEA, zamierza spotkać się 24 i 25 listopada w Wiedniu, żeby zdecydować o ewentualnym przekazaniu sprawy programu atomowego Iranu do Rady Bezpieczeństwa ONZ, co mogłoby grozić temu krajowi nałożeniem sankcji ze strony ONZ.

24 września MAEA przyjęła rezolucję zapalającą zielone światło dla przekazania sprawy Iranu do RB. W dokumencie nie wyznaczono jednak konkretnego terminu takiego posunięcia i sprawa została odłożona do listopadowego posiedzenia zarządu MAEA.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)