Iran testuje rakiety i paliwo nuklearne
- Marynarka wojenna Iranu poinformowała, że podczas ćwiczeń na wodach międzynarodowych w pobliżu strategicznej Cieśniny Ormuz dokonała próbnego wystrzelenia przeciwlotniczego pocisku kierowanego średniego zasięgu.Państwowa telewizja irańska podała także, że Iran
pomyślnie wyprodukował i wypróbował pręty paliwowe do użycia w swych elektrowniach. Oznacza to ignorowanie międzynarodowych wezwań do rezygnacji z kontrowersyjnych elementów programu nuklearnego.
01.01.2012 | aktual.: 01.01.2012 14:55
Według państwowej telewizji irańskiej, rakieta ta jest w stanie uniknąć wykrycia przez radar; została opracowana przez naukowców irańskich. Bliższych parametrów technicznych pocisku ani terminu jego wypróbowania nie podano.
Rzecznik kierownictwa ćwiczeń, admirał Mahmud Musawi powiedział, że w sobotę zostaną użyte torpedy. Jak jednocześnie zadeklarował, Iran nie zamierza zamykać Cieśniny Ormuz - chyba, że zostałby do tego zmuszony.
Strefa ćwiczeń rozciąga się na 2 tys. kilometrów poza Cieśninę Ormuz, obejmując otwarte wody Oceanu Indyjskiego i Zatokę Adeńską.
W obliczu możliwego zaostrzenia międzynarodowych sankcji wobec Iranu w związku z jego kontrowersyjnym programem atomowym Teheran zagroził pod koniec grudnia zablokowaniem Cieśniny Ormuz. Stany Zjednoczone zadeklarowały, że do blokady takiej nie dopuszczą.
- Opowiadamy się za pokojem, bezpieczeństwem i swobodnym ruchem żeglugowym, a nie za zamknięciem Cieśniny Ormuz - powiedział Musawi irańskiej studenckiej agencji prasowej ISNA. Ostrzegł przy tym: - Gdyby nasze interesy zostały tam zagrożone, byłyby zagrożone również interesy innych państw regionu Zatoki Perskiej.
Testy paliwa nuklearnego
Iran pomyślnie wyprodukował i wypróbował pręty paliwowe do użycia w swych elektrowniach atomowych - podała państwowa telewizja irańska. Oznacza to ignorowanie międzynarodowych wezwań do rezygnacji z kontrowersyjnych elementów programu nuklearnego.
Według telewizji, zawierające naturalny uran pręty zostały wytworzone w Iranie i umieszczono je w rdzeniu atomowego reaktora doświadczalnego.
"To wielkie osiągnięcie wywoła zakłopotanie Zachodu, gdyż państwa zachodnie liczyły na fiasko Iranu w produkowaniu nuklearnych elementów paliwowych" - napisał irański dziennik "Tehran Times".
Wiadomość tę ogłoszono w okresie wzmożonego napięcia między mocarstwami zachodnimi i Iranem po tym, gdy w listopadzie ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła, iż Iran wydaje się pracować nad uzyskaniem broni jądrowej. Jest możliwe, że tajne prace w tym kierunku są kontynuowane - zaznaczyła MAEA.
Według zachodnich analityków, Iran czasami wyolbrzymia swe dokonania w dziedzinie atomistyki, by zapewnić sobie w ten sposób argumenty przetargowe w sporze z Zachodem.
W kwietniu MAEA poinformowała, że rozpoczęło się instalowanie maszyn, niezbędnych do produkcji elementów paliwowych. Inauguracja zakładów przetwarzających wzbogacone paliwo nuklearne w pręty paliwowe nastąpiła w 2009 roku.
"Obecnie pręt jest poddawany promieniowaniu w reaktorze doświadczalnym w Teheranie dla wypróbowania jego długoterminowej użyteczności" - doniosła irańska angielskojęzyczna telewizja Press.