Iran samodzielnie buduje elektrownię atomową
Iran przystąpił do budowania samodzielnie elektrowni atomowej - ogłosił zastępca szefa Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Mohammad Saidi.
Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Iranu Manuszehr Mottaki powiedział, że kolejne rozmowy przedstawicieli Teheranu i Unii Europejskiej na temat irańskiego programu nuklearnego odbędą się prawdopodobnie między 21 a 23 maja w Hiszpanii.
Poprzednia tura rozmów UE-Iran odbyła się w Turcji w dniach 25-26 kwietnia. Główny irański negocjator ds. atomowych Ali Laridżani i szef unijnej dyplomacji Javier Solana zapowiedzieli wówczas kolejne spotkanie - nie ustalono jednak żadnego konkretnego terminu.
Solana próbował w Ankarze przekonać Iran do zaniechania wzbogacania uranu, w zamian za zniesienie sankcji ONZ. Uzgodniono jednak tylko poinformowanie odnośnych władz o tym, co omawiano, i "utrzymanie kanału łączności".
Saidi powiedział, że nowa elektrownia będzie miała moc 369 megawatów. Nie poinformował natomiast, gdzie budowany jest ten obiekt, ani kiedy ma zostać ukończony.
24 maja wygasa 60-dniowy termin wstrzymania wzbogacania uranu, jaki wyznaczyła Iranowi Rada Bezpieczeństwa ONZ, uchwalając 24 marca nowe sankcje handlowe, administracyjne i finansowe wobec tego kraju. Sankcje te zostaną zastosowane, jeśli Teheran nie spełni postulatów wysuwanych przez społeczność międzynarodową i nie zawiesi procesu wzbogacania uranu.
Zachód obawia się, że Teheran wykorzysta wzbogacony uran do produkcji bomby atomowej, Iran zaś powtarza, że potrzebuje go w charakterze paliwa do elektrowni atomowych.
Iran - czwarty na świecie eksporter ropy naftowej - zapowiada wybudowanie do 2020 roku sieci elektrowni atomowych, co ma umożliwić eksportowanie większych ilości ropy i gazu. W przyszłym roku ma ruszyć elektrownia atomowa, budowana przez Rosjan w irańskim Buszerze nad Zatoką Perską. Budowa ta przeciąga się, m.in. w związku ze sporem o płatności. Na 2007 rok Iran zapowiada też rozpoczęcie budowy dwóch kolejnych elektrowni.
W zakładach jądrowych w Natanzie Iran uruchomił już kilka kaskad z 1600 wirówkami do wzbogacania uranu i chce, aby docelowo pracowało ich 50 tysięcy. Taka liczba wirówek byłaby w stanie wyprodukować dość wzbogaconego uranu dla całej sieci jądrowych generatorów prądu lub na potrzeby produkcji broni nuklearnej.
Zachodni eksperci oceniają, że 3 tys. wirówek wystarczyłoby Iranowi do wyprodukowania wzbogaconego uranu w ilości, wystarczającej na budowę jednej głowicy nuklearnej rocznie.