Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Iran nie wyklucza przedłużenia negocjacji nuklearnych

Rozmowy Iranu z wielkimi mocarstwami w Genewie dotyczące kwestii nuklearnych zakończyły się porozumieniem; rozwiązano nieuregulowane dotąd kwestie - podała irańska telewizja państwowa. Według niej teraz delegacje muszą skonsultować się ze swymi rządami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Buszehr - pierwsza elektrownia atomowa Iranu
Buszehr - pierwsza elektrownia atomowa Iranu (AFP, Fot: Mehr News / Majid Asgaripour)

Z kolei służby prasowe Unii Europejskiej, której przedstawicielka prowadziła negocjacje w imieniu państw grupy 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy), podały, że zgodnie z ich informacjami rozmowy jeszcze trwają.

Szef irańskich negocjatorów ds. nuklearnych Abbas Aragczi powiedział, że porozumiano się w sprawach dotyczących wdrożenia porozumienia z listopada zeszłego roku dotyczącego irańskiego programu nuklearnego. Jednak realizacja listopadowych uzgodnień nastąpi dopiero po konsultacjach delegacji z rządami.

- Wszelkie nieuregulowane kwestie polityczne i techniczne zostały rozwiązane, ale ostateczna decyzja będzie podjęta w stolicach - oświadczył Aragczi.

Wcześniej w piątek zastrzegał on, że negocjacje z Zachodem na temat programu nuklearnego mogą wymagać dalszych spotkań. Irańska telewizja podawała, że spornym tematem było żądanie Teheranu w sprawie "jednoczesnej redukcji" sankcji w momencie spełnienia ustaleń listopadowego porozumienia.

W dwudniowych rozmowach w Genewie z przedstawicielami Teheranu państwa, które negocjują z Iranem w celu rozwiązania sporu wokół jego programu nuklearnego, reprezentowała Helga Schmid, zastępczyni szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton. Występowała ona w imieniu grupy 5+1, do której należą: USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

24 listopada zeszłego roku strony zawarły - również w Genewie - porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów