Trwa ładowanie...
d1vesft

Iran i Rosja negocjują porozumienie ws. wymiany ropy na towary

Iran i Rosja uzgadniają warunki umowy, na mocy której będzie możliwa wymiana irańskiej ropy naftowej na rosyjskie produkty i sprzęt - poinformowały źródła zbliżone do negocjatorów. Ich zdaniem strony są bliskie porozumienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafineria w Mizdeh w Iranie
Rafineria w Mizdeh w Iranie (AFP, Fot: Patrick Baz)
d1vesft

Na mocy umowy Rosja kupowałaby od Iranu do 500 tysięcy baryłek ropy dziennie, w zamian Teheran otrzymałby towary i sprzęt.

- Na chwilę obecną można powiedzieć o dużych postępach, które rokują szanse na sukces (...) Omawiamy szczegóły i to od nich zależy data podpisania umowy - podkreślił w rozmowie z agencją Reutera anonimowy przedstawiciel rosyjskiej grupy negocjacyjnej.

W przypadku osiągnięcia porozumienia na linii Moskwa-Teheran eksport irańskiej ropy zwiększyłby się o 50 proc. i zapewnił wsparcie gospodarki. Przy obecnych cenach surowca, oscylujących w okolicach 100 dolarów za baryłkę, Iran zarabiałby na umowie z Rosją około półtora miliarda dolarów miesięcznie.

d1vesft

Na razie nieznane są szczegóły rosyjskich propozycji, ani jakie towary byłyby wymieniane na surowiec.

Amerykańskie i europejskie sankcje doprowadziły do obniżenia eksportu irańskiej ropy o ponad połowę w ciągu ostatnich 18 miesięcy - do poziomu miliona baryłek dziennie. Zachód obawia się, że pieniądze ze sprzedaży surowców naturalnych będą wykorzystywane do kontynuowania irańskiego programu nuklearnego, a w konsekwencji do produkcji broni atomowej.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że potencjalna umowa może być "wyzwaniem" dla Zachodu, który nałożył sankcje na Iran w celu wymuszenia na tamtejszych władzach realizacji porozumienia, które osiągnięto 24 listopada 2013 roku. Nie wiadomo też, czy umowa między Teheranem a Moskwą zostanie ratyfikowana przed wdrożeniem w życie ustaleń Iranu i grupy 5+1, w której skład wchodzi Rosja.

Tymczasowe porozumienie Iranu z grupą 5+1 z listopada zeszłego roku zakłada ograniczenie przez Teheran niektórych działań w ramach programu nuklearnego w zamian za częściowe złagodzenie sankcji międzynarodowych i niewprowadzanie nowych przez sześć miesięcy.

Tymczasowe porozumienie jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza.

d1vesft

Podziel się opinią

Share
d1vesft
d1vesft
Więcej tematów