ŚwiatIran chce kontynuować negocjacje nuklearne z UE

Iran chce kontynuować negocjacje nuklearne z UE

Szef irańskiej dyplomacji Kamal Charrazi powiedział, że Teheran jest gotów kontynuować negocjacje z UE w sprawie przyszłości swego programu nuklearnego pod warunkiem, że będzie można po nich oczekiwać rezultatów w określonym czasie.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Kofi Annanem w Nowym Jorku irański minister zapewnił, że program nuklearny Teheranu jest "pokojowy i nadzorowany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA)".

Zgodnie z porozumieniem, wynegocjowanym w listopadzie przez W. Brytanię, Francję i Niemcy w imieniu UE i MAEA, Iran wstrzymał prace nad wzbogacaniem uranu. Równocześnie obie strony próbowały uzgodnić długofalowe rozwiązanie kwestii irańskiego programu nuklearnego. 29 kwietnia podczas rozmów UE-Iran w Londynie nie osiągnięto oczekiwanego końcowego porozumienia.

Teheran, niezadowolony z powolnego postępu rozmów, zapowiedział we wtorek, że wznowi niektóre z prac nad programem nuklearnym, w tym wzbogacanie uranu - proces, który może prowadzić do produkcji paliwa do bomb atomowych.

Charazzi, który przybył do Nowego Jorku na konferencję ONZ na temat nierozprzestrzeniania broni atomowej, zapowiedział, że Iran jest "zdecydowany kontynuować program nuklearny, który służy jedynie produkcji paliwa do elektrowni".

Przed spotkaniem z Annanem mówił, że wznowienie prac nad wzbogacaniem uranu "wciąż jeszcze nie jest postanowione".

Społeczność międzynarodowa obawia się, że uran, wzbogacany przez Iran, może zostać wykorzystany do produkcji broni jądrowej. Waszyngton oskarża władze irańskie o realizowanie od 18 lat tajnego programu budowy broni nuklearnej i domaga się wniesienia sprawy jego programu atomowego na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ i w konsekwencji - sankcji gospodarczych.

W poniedziałek na ONZ-owskiej konferencji Stany Zjednoczone wyraziły przekonanie, że kraje naruszające Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, takie jak Iran i Korea Płn., powinny zostać pozbawione możliwości korzystania z pokojowych sposobów wykorzystania energii nuklearnej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)