Irakijczycy uczcili pierwszą rocznicę śmierci Saddama
W pierwszą rocznicę śmierci
byłego prezydenta Iraku Saddama Husajna, który wyrokiem irackiego
sądu został skazany na karę śmierci i powieszony, jego grób pod
Tikritem odwiedziło kilkaset osób, w tym dzieci szkolne - piszą
agencje.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/1-rocznica-smierci-saddama-husajna-6038637198058625g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/1-rocznica-smierci-saddama-husajna-6038637198058625g )
- rocznica śmierci Saddama Husajna
Czarne graffiti wychwalające Saddama pojawiły się w jego rodzinnej wsi Audża pod Tikritem. Nie ma życia bez słońca i nie ma godności bez Saddama - głosił jeden z napisów. Raj dla Saddama - napisano w innym miejscu. Napisy pojawiły się na kilku budynkach, m.in. na posterunku policji.
Część ludzi stała spokojnie przy grobie, ok. 25 mężczyzn rozmawiało o życiu pod rządami Saddama i o tym, czy Irak się zmienił od tego czasu. Rok minął od śmierci przywódcy, lecz nie ma żadnych pozytywnych zmian - rządzą nami Iran i Ameryka - powiedział 38-letni Adnan Jassim z Tikritu.
Grupy szkolnych dzieci rzucały kwiaty na grób byłego dyktatora, wołając: naszą krew, nasze dusze złożymy za ciebie w ofierze.
W Iraku, zwłaszcza w regionach, gdzie dominują arabscy sunnici, wzmocniono środki bezpieczeństwa w obawie przed ewentualnymi atakami zagorzałych zwolenników dawnego dyktatora. Z pierwszych doniesień wynika jednak, że nie było wzrostu aktów przemocy w związku z rocznicą kaźni Saddama Husajna.
Iracki dyktator został skazany na karę śmierci przez powieszenie po tym, gdy sąd uznał go za winnego zbrodni przeciwko ludzkości w związku z masakrą szyitów z Dudżailu, zgładzonych w odwecie za próbę zamachu na życie Saddama w roku 1982.
69-letni Saddam Husajn został stracony 30 grudnia. Pokazany w arabskich telewizjach amatorski film z egzekucji, na którym strażnicy lżyli dyktatora, wywołał w świecie spore oburzenie.
Ok. dwa tys. ludzi uczestniczyło w wiecu pamięci dawnego irackiego prezydenta w stolicy Jordanii Ammanie - podała BBC.