Trwa ładowanie...
d2qifm9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Irak zwrócił się do RB ONZ aby zażądała wycofania wojsk tureckich

Rząd iracki zaapelował do Rady Bezpieczeństwa ONZ aby zażądała od Turcji natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania swoich wojsk z północnego Iraku. Wcześniej o podobną pomoc Irak zwrócił się do NATO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Irak zwrócił się do RB ONZ aby zażądała wycofania wojsk tureckich
(Wikipedia)
d2qifm9

"Apelujemy do Rady Bezpieczeństwa aby zażądała by Turcja wycofała natychmiast swoje wojska i wstrzymała się od ponownego pogwałcenia suwerenności Iraku" - głosi cytowany przez Reutera list irackiego ambasadora w ONZ Mohameda Ali Alkahima do ambasador USA przy ONZ Samanthy Power, która sprawuje obecnie przewodnictwo Rady.

List określa obecność wojsk tureckich na północy Iraku jako "jaskrawe naruszenie zasad Karty ONZ".

Z podobnym apelem wystąpił wcześniej iracki premier Hajdar al-Abadi. Wezwał on Sojusz Północnoatlantycki, by wywarł presję na Turcję - członka NATO - w sprawie natychmiastowego wycofania tureckich wojsk z północnego Iraku.

d2qifm9

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Ankara nie ma zamiaru wycofać swych wojsk z Iraku. Podkreślił, że są to oddziały biorące udział w misji szkoleniowej, której zadaniem jest pomaganie w walce z Państwem Islamskim (IS). Według Erdogana nie są to oddziały bojowe. Tureccy żołnierze stacjonują w Mosulu od 2014 roku, ale rozlokowanie tam dodatkowych oddziałów w ubiegłym tygodniu wywołało protesty Bagdadu.

Strona turecka tłumaczy, że kontyngent jest potrzebny do ochrony tureckich doradców wojskowych szkolących w obozie ochotników do walki z IS, które opanowało Mosul. Ankara twierdzi, że stacjonowanie tam wojsk tureckich uzgodniono ze stroną iracką.

Natomiast rząd w Bagdadzie stoi na stanowisku, że przysłanie przez Turcję żołnierzy do obozu nieopodal Mosulu odbyło się bez jego wiedzy i zgody i stanowi naruszenie suwerenności Iraku.

Zobacz również: Jak obecnie wygląda Bagdad?

d2qifm9

Podziel się opinią

Share

d2qifm9

d2qifm9
Więcej tematów