Trwa ładowanie...
d1bjwtx
d1bjwtx

Irak zgodzi się na powrót inspektorów ONZ?

Szef dyplomacji saudyjskiej książę Saud al-Fajsal oświadczył w niedzielę, że Irak jest gotowy zgodzić się na powrót inspektorów rozbrojeniowych ONZ, co według niego oznacza, iż amerykańska operacja zbrojna przeciwko reżimowi Saddama Husajna byłaby nieuzasadniona.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1bjwtx

Dziennik New York Times napisał w niedzielę, że administracja Busha rozważa podjęcie wielkiej operacji lądowej i powietrznej przeciwko Irakowi na początku 2003 roku, z wykorzystaniem od 70 tys. do ćwierć miliona żołnierzy. Jednak, według wysokiego funkcjonariusza Pentagonu, cytowanego przez ten sam dziennik, prezydent nie podjął jeszcze decyzji.

Irakijczycy ogłosili w niedzielę, że chcą się spotkać z sekretarzem generalnym ONZ w sprawie powrotu inspektorów do Iraku. I tego właśnie pragnęły Stany Zjednoczone i wierzę, że to właśnie zaoferowali Irakijczycy - powiedział saudyjski polityk w telewizji ABC. Saud al-Fajsal wyraził również sprzeciw królestwa wobec wszelkiej interwencji zbrojnej USA przeciwko Irakowi.

ONZ ogłosiła kilka dni temu, że Kofi Annan spotka się z szefem dyplomacji irackiej Nadżim Sabrim w dniach 1-3 maja w Nowym Jorku, by omówić kwestie powrotu inspektorów. 27 marca Sabri dał do zrozumienia, że Bagdad może zaakceptować ich przyjazd. Mają oni sprawdzić, czy Irak nie produkuje broni masowego rażenia. (jask)

d1bjwtx

Podziel się opinią

Share

d1bjwtx

d1bjwtx
Więcej tematów