Irak zapowiada uwolnienie przez Iran 9 irackich strażników
Gubernator irackiej prowincji Basra
nad Zatoką Perską poinformował, że jeszcze tego dnia
Iran uwolni dziewięciu irackich strażników wybrzeża, których
według Iraku "porwał" na wodach estuarium Szatt al-Arab.
Iran nie potwierdził, że przetrzymuje strażników, ale podał, iż bada irackie oskarżenia.
Gubernator Mohammed al-Waeli powiedział, że Irańczycy przekażą strażników w czwartek po południu.
Irański charge d'affaires w Bagdadzie Hasan Kazemi-Komi przyznał, że straż ochrony wybrzeża Iranu zatrzymała na wodach Szatt al-Arab trzy jednostki irackie, statek i dwa eskortujące je kutry patrolowe, bo - jak tłumaczył - znalazły się one na wodach irańskich.
Na końcowym odcinku Szatt al-Arab, która wpada do Zatoki Perskiej granica między Irakiem i Iranem biegnie środkiem głównego nurtu tej rzeki.
Według strony irackiej kutry patrolowe zatrzymały na Szatt al- Arab podejrzany statek handlowy, gdyż podejrzewano, iż statek przemyca paliwo z Iraku. Statek płynął pod flagą iracką, ale w trakcie pościgu i zatrzymania zmienił ją na irańską, a jego kapitanem okazał się Irańczyk.
Benzyna i inne paliwa są w Iraku znacznie tańsze niż w sąsiednich krajach, co wykorzystują szmuglerzy. Władze w Bagdadzie oceniają, że przemytnicy przejmują aż 1/4 łącznej ilości paliwa sprzedawanego przez państwową sieć dystrybucji.
W latach 1980-1988 Irak i Iran stoczyły krwawą wojnę, której jednym z powodów był spór o przebieg granicy na Szatt al-Arab. Obecnie jednak stosunki iracko-irańskie są najlepsze od dziesięcioleci, bo u władzy w Bagdadzie znaleźli się politycy szyiccy, którzy w czasach reżimu Saddama Husajna przebywali na uchodźstwie w Iranie.