Trwa ładowanie...

Irak: premier zapowiada pokonanie ISIS w trzy miesiące

Iracka armia nie zdobędzie Mosulu do końca tego roku, jak zakładano na początku walk. Teraz według premiera Iraku, tzw. Państwo Islamskie zostanie pokonane w trzy miesiące. Powodem spowolnienia ofensywy na Mosul jest pozostanie w domach mieszkańców. Jednak z najbliższych dniach spodziewane jest wzmocnienie ataków na dżihadystów.
Share
Irak: premier zapowiada pokonanie ISIS w trzy miesiące
Źródło: AFP, Fot: AHMAD AL-RUBAYE
d3aug06

Premier Iraku, Hajder al-Abadi powiedział, że tzw. Państwo Islamskie zostanie pokonane w Iraku w trzy miesiące. Na razie irackie wojsko odbiło wschodnie dzielnice Mosulu, czyli około jedną czwartą miasta. Szacuje się, że miasta broni 5-6 tys. dżihadystów, którzy przeciwstawiają się siłom koalicji liczącej 100 tys. żołnierzy. Ofensywa na Mosulu nie posuwa się naprzód, ponieważ w mieście pozostało wielu cywilów. A według rządu w Bagdadzie, troska o bezpieczeństwo mieszkańców jest przyczyną spowolnionej ofensywy.

Wcześniej premier Abadi zapowiadał, że Mosul zostanie odbity z rąk ISIS do końca 2015 roku. Ale w tym wariancie spodziewano się, że większość osób zdecyduje się na opuszczenie swoich domów. Jednak większość z 1,5 mln mieszkańców pozostało w mieście.

Na razie ewakuowano około 100 tys. cywilów, ale operacji nie ułatwia ISIS. Jak podaje Reuters, tzw. Państwo Islamskie co jakiś czas ostrzeliwuje odbite przez armię tereny zabijając i raniąc setki uciekających mieszkańców. Mimo ofensywy na Mosul, ISIS jest zdolne do przeprowadzania zamachów na terytorium Iraku, w tym w pobliżu Bagdadu. Co pokazuje, że nawet po zdobyciu Mosulu tzw. Państwo Islamskie będzie stanowić zagrożenie w Iraku.

d3aug06

Obecnie trwa przerwa w działaniach zbrojnych, ale w poniedziałek jeden z amerykańskich dowódców powiedział Reutersowi, że ofensywa na Mosul zostanie wznowiona w najbliższych dniach. W ramach nowej fazy operacji amerykańskie wojska będą rozmieszczone bliżej linii frontu w obrębie miasta. Jak podało BBC, w najbliższych dniach można spodziewać się wzmocnienia ataków z powietrza na cele w Mosulu. Bombardowania mają pomóc w odbiciu z rąk ISIS tego strategicznego miasta.
##Ofensywa na Mosul
Bitwa o Mosul została rozpoczęta 17 października 2016 roku. Ofensywę prowadzi iracka armia, kurdyjscy bojownicy i szyickie milicje, a akcję wspierają Stany Zjednoczone. Mosul to drugie co do wielkości miasto Iraku i ostatni duży ośrodek miejski w tym kraju kontrolowany przez tzw. Państwo Islamskie.

ISIS osiągnęło szczyt swojej potęgi terytorialnej w 2014 roku. Jednak od tego czasu jest atakowane przez Rosję, Turcję, a także wojska Iraku, Syrii i oddziały kurdyjskie. Iracka armia odbiła już z rąk ISIS wschodnie dzielnice miasta. Ofensywa na Mosul jest największą operacją zbrojną w Iraku od czasu opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie.

d3aug06

Podziel się opinią

Share
d3aug06
d3aug06
Więcej tematów