Trwa ładowanie...
d47ekxe
17-05-2004 16:25

Irak: pocisk z sarinem wybuchł przy drodze

Przerobiony na bombę i umieszczony przy drodze pocisk artyleryjski zawierający sarin - bojowy środek trujący - wybuchł w Iraku, gdy w pobliżu przejeżdżał amerykański konwój wojskowy. Nikt nie ucierpiał - poinformowała w poniedziałek armia USA.

d47ekxe
d47ekxe

Do zdarzenia doszło przed kilkoma dniami. "Iracka Grupa Badawcza potwierdziła dzisiaj, że znaleziono 155-milimetrowy pocisk artyleryjski zawierający sarin. Pocisk został przerobiony na zaimprowizowaną bombę-pułapkę, którą odkrył amerykański konwój" - powiedział rzecznik wojsk USA w Iraku generał Mark Kimmitt.

"Częściowa detonacja nastąpiła, zanim bombę można było unieszkodliwić. Spowodowało to ulotnienie się tego środka na bardzo niewielkiej przestrzeni" - wyjaśnił.

Dodał, że dwóm żołnierzom udzielono pomocy medycznej z powodu kontaktu z niewielką ilością środka trującego.

"Pocisk był starego typu, dwuczłonowy, wymagający zmieszania dwóch składników zawartych w oddzielnych sekcjach komórki, by wydzielił się śmiertelny czynnik. Komórka zaczyna działać po wystrzeleniu z działa" - tłumaczył Kimmitt.

d47ekxe

Według niego, powstańcy, którzy zastosowali pocisku do wyrobu bomby, nie zdawali sobie sprawy, co on zawiera. Kimmitt podkreślił, że wydzielanie czynnika porażającego układ nerwowy z tego rodzaju urządzenia jest bardzo ograniczone. Byłoby o wiele większe, gdyby pocisk został wystrzelony z działa.

Jest to pierwsza informacja z Iraku o natrafieniu na broń masowego rażenia, której istnienie i możliwość użycia przedstawiano jako główny powód wojny.

Kimmitt potwierdził, że - jego zdaniem - to pierwszy przypadek znalezienia przez Amerykanów pocisku ze środkiem toksycznym. "Dawny reżim twierdził, że zniszczył wszystkie takie pociski przed wojną w Zatoce Perskiej w 1991 roku" - przypomniał.

Iracka Grupa Badawcza to amerykańska grupa ekspertów, której zadaniem jest poszukiwanie broni masowego rażenia w Iraku po obaleniu Saddama Husajna.

d47ekxe

Irak najpierw poinformował inspektorów rozbrojeniowych ONZ, że wyprodukował 812 ton sarinu, później twierdził, że było to 790 ton - według Międzynarodowego Instytutu Badań Pokojowych w Sztokholmie.

Produkował też dwuczłonowe pociski, wydzielające sarin po wybuchu. Bagdad przyznawał się do wyrobu rakiet, pocisków artyleryjskich i bomb zawierających sarin. Użył tego środka w latach 80. podczas wojny z Iranem, gazów bojowych użył też przeciwko Kurdom irackim.

Sarin, bojowy środek trujący z grupy paralityczno-drgawkowej, został wynaleziony w latach 30. w Niemczech. Jest to bezbarwna ciecz pozbawiona zapachu, w formie bojowej używana jako gaz. Działa bardzo szybko na organizmy żywe poprzez drogi oddechowe i skórę.

W 1995 roku japońska sekta Najwyższej Prawdy Aum rozpyliła sarin w tokijskim metrze. Zginęło 12 osób, a ok. 5 tys. uległo zatruciu. W lutym tego roku przywódca sekty Shoko Asahara został skazany na śmierć.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj