Trwa ładowanie...
d4hqskx
20-01-2006 10:35

Irak czeka na wyniki wyborów - zamknięto duże miasta

Irackie siły bezpieczeństwa były w stanie pogotowia w regionie stołecznym i czterech innych
wielkich prowincjach, aby zapobiec atakom terrorystycznym przed
ogłoszeniem wyniku grudniowych wyborów do parlamentu.

d4hqskx
d4hqskx

W samym Bagdadzie około 5.000 żołnierzy irackich patroluje miasto i czuwa na dodatkowych posterunkach kontrolnych w oczekiwaniu na rezultat wyborów, który komisja wyborcza ma ogłosić o 15.00 (13.00 czasu polskiego), po modłach południowych.

Dodatkowe jednostki wojska i policji działają w prowincjach Anbar, Niniwa, Dijala i Nadżaf, nie wpuszczając i nie wypuszczając nikogo z wyjątkiem Irakijczyków wracających z pielgrzymki do Mekki.

W Anbarze, Niniwie i Dijali szerzy się partyzantka sunnicka, a stolica prowincji Nadżaf, święte dla szyitów miasto o tej samej nazwie, była w ostatnich latach kilkakrotnie celem ataków terrorystycznych.

Zamknęliśmy wjazdy i wyjazdy w tych prowincjach, aby zapobiec chaosowi lub aktom sabotażu podczas ogłaszania wyniku wyborów - powiedział major Falah al-Mohammedawi z irackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

d4hqskx

Ograniczenia w ruchu podróżnych mają obowiązywać także w sobotę.

Przedstawiciele Irackiej Niezależnej Komisji Wyborczej powiedzieli, że ogłoszą wyniki w piątek, ale potem partie będą mogły przez dwa dni składać skargi i odwołania. Ostateczne uwierzytelnienie rezultatów głosowania może zabrać nawet do dwóch tygodni.

Wstępne wyniki wskazują, że najwięcej mandatów w 275-miejscowym parlamencie zdobędzie blok szyickich partii religijnych występujący pod nazwą Zjednoczonego Sojuszu Irackiego (ZSI). Nie uzyska jednak samodzielnej większości i aby rządzić, będzie musiał utworzyć koalicję z innymi ugrupowaniami.

ZSI jest główną siłą w obecnym rządzie tymczasowym, który utworzył w koalicji z sojuszem partii kurdyjskich. Oczekuje się, że w nowym, stałym rządzie dodatkowym partnerem koalicyjnym będą partie arabskich sunnitów. Tylko z ich udziałem można bowiem utworzyć gabinet jedności narodowej, który byłby w stanie poskromić sunnicką rebelię.

d4hqskx

Arabscy sunnici (20% Irakijczyków) rządzili krajem od niepodległości w 1932 r. i byli uprzywilejowani za Saddama Husajna. Teraz wielu z nich nie może się pogodzić z przejęciem dominującej pozycji we władzach przez szyitów (60% Irakijczyków), pod rządami Saddama dyskryminowanych.

Według prawie kompletnych dostępnych wyników, blok szyicki zdobył 128 mandatów, czyli 10 mniej niż wynosi większość, sojusz kurdyjski 52, główna koalicja sunnicka 43- 44, inne ugrupowania sunnickie 15, a świecki blok byłego premiera Ijada Alawiego 25. Pozostałe mandaty przypadły mniejszym partiom.

Nowy parlament będzie pierwszym od upadku Saddama wiosną 2003 roku stałym parlamentem irackim, o czteroletniej kadencji.

d4hqskx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hqskx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj