Irak aprobuje zmianę sankcji ONZ
Prezydent Iraku Saddam Husajn(AFP)
Irak zaaprobował w czwartek
rezolucję nr 1409 Rady Bezpieczeństwa ONZ, zmieniającą
obowiązujące od niemal dwunastu lat międzynarodowe sankcje,
nałożone na Bagdad po napaści wojsk irackich na Kuwejt.
16.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Informując o przyjęciu nowych decyzji Rady Bezpieczeństwa, iracki minister informacji Mohammed Sajed al-Sahaf skrytykował jednak wtorkowe postanowienia Rady, oskarżając rząd Stanów Zjednoczonych o narzucenie Irakowi nowych sankcji.
Rada Bezpieczeństwa ONZ dokonała we wtorek największych od lat zmian sankcji wobec Iraku. Rezolucja w tej sprawie utrzymuje w mocy dotychczasowe ograniczenia, jednak łagodzi procedurę ich stosowania. Rada, mimo nacisków ze strony Rosji, Francji i państw arabskich, by znieść sankcje, utrzymała je, szczegółowo przy tym określając, jakich towarów Irak nie może sprowadzać do kraju.
Na mocy przyjętej we wtorek rezolucji, przez następnych sześć miesięcy, do 25 listopada, nadal realizowany będzie program "ropa za żywność". Pozwala on Bagdadowi sprzedawać ropę i w zamian kupować pod nadzorem ONZ żywność, lekarstwa oraz inne towary przeznaczone dla ludności cywilnej.
Irak nadal ma obowiązywać zakaz importu broni, sprzętu wojskowego i artykułów mogących mieć wojskowe zastosowanie. Nowa, bardzo szczegółowa lista towarów zakazanych liczy 300 stron. Znalazły się na niej m.in. towary podwójnego zastosowania - cywilnego i wojskowego.
W środę, w dzień po przyjęciu rezolucji nr 1409 przez Radę Bezpieczeństwa, media w Bagdadzie krytykowały tę decyzję, uznając ją za część amerykańskiej strategii, polegającej na narzucaniu Irakowi nowych restrykcji.
Sankcje wobec Iraku wprowadzono w sierpniu 1990 r., po ataku tego kraju na Kuwejt. W grudniu 1996 r. Rada złagodziła je, zezwalając Bagdadowi, by sprzedawał ropę w zamian za import żywności, lekarstw i innych dóbr o przeznaczeniu cywilnym.
Sankcje prawdopodobnie będą obowiązywać do czasu, gdy rząd w Bagdadzie nie zmieni stanowiska w sprawie międzynarodowych ekspertów, mających skontrolować irackie arsenały broni. Irak usunął międzynarodowych inspektorów z kraju w 1998 r. po sporze, dotyczącym miejsc, które miały być skontrolowane przez misję ONZ. Celem niedokończonej ostatecznie misji miało być stwierdzenie, że w Iraku nie ma broni masowej zagłady. (and)