Trwa ładowanie...
dw1uwy6
IAR

Irackie miasto Tikrit odbite z rąk dżihadystów

Irackie siły bezpieczeństwa wyzwoliły Tikrit z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - poinformował na Twitterze premier Iraku Hajder al-Abadi, miesiąc po rozpoczęciu operacji odbijania tego strategicznego miasta w środkowej części kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Walki o Tikrit
Walki o Tikrit (PAP/EPA, Fot: STR)
dw1uwy6

- Siły irackie doszły do centrum miasta i zawiesiły iracką flagę - poinformował rzecznik rządu Rafid Dżaburi.

Nie wiadomo, czy bojownicy IS wciąż bronią swych niektórych pozycji - zastrzega agencja AFP, zwracając uwagę, że siły irackie muszą jeszcze wypełnić trudne zadanie rozbrajania ładunków wybuchowych pozostawionych w mieście przez IS.

Wcześniej we wtorek premier informował, że irackie wojsko wspierane przez szyickie grupy paramilitarne i sunnickich bojowników plemiennych zajęły centrum Tikritu po odbiciu z rąk IS południowych i zachodnich sunnickich części miasta.

dw1uwy6

Zakrojona na dużą skalę operacja przejmowania kontroli nad rodzinnym miastem Saddama Husajna z rąk islamistów rozpoczęła się 2 marca. Po dwóch tygodniach została jednak zawieszona z powodu zaminowania przez dżihadystów całego miasta.

Irackie władze domagały się większej pomocy z powietrza. 25 marca irackie lotnictwo i koalicja pod dowództwem USA przeprowadziły wspólne naloty na kompleks pałacowy w Tikricie, służący za kwaterę dowódców Państwa Islamskiego.

Podczas walk o Tikrit zniszczono między innymi grób Saddama Husajna, który pochodził właśnie z tego regionu.

dw1uwy6

Podziel się opinią

Share
dw1uwy6
dw1uwy6
Więcej tematów