Trwa ładowanie...
d22dszw
07-12-2009 00:35

Iracki parlament porozumiał się ws. ordynacji wyborczej

Iracki parlament uzgodnił znowelizowaną ordynację wyborczą z uwzględnieniem postulatów wiceprezydenta Tarika al-Haszimi'ego, który zawetował poprzednią wersję ustawy. Pozwoli to na przeprowadzenie w pierwszych miesiącach 2010 r. wyborów parlamentarnych w Iraku.

d22dszw
d22dszw

Wybory były wstępnie planowane na 21 stycznia 2010 r., lecz nawet pomimo przełamania impasu odbędą się później, najprawdopodobniej pod koniec lutego. Gdyby opóźnienie było większe, pokrzyżowałoby to amerykańskim siłom plany przerwania działań zbrojnych w Iraku do końca sierpnia 2010 r. i całkowitego wycofania wojsk do końca następnego roku.

Waszyngton wyraził satysfakcję z zakończenia wyborczego impasu w Iraku. W wydanym oświadczeniu rzecznik Białego Domu Robert Gibbs określił porozumienie irackich parlamentarzystów jako "przełomowy moment dla demokracji" w tym kraju.

Pierwszą wersję nowej ordynacji wyborczej parlament przyjął 8 listopada, lecz Haszimi zakwestionował artykuł dotyczący parlamentarnej reprezentacji Irakijczyków mieszkających za granicą. Wiceprezydent domagał się, aby dla tej grupy zarezerwowanych było 15% miejsc w parlamencie, zamiast 5%, jak założono w ustawie. Większość mieszkańców Iraku, którzy po 2003 roku opuścili kraj w obawie przed przemocą na tle wyznaniowym, to sunnici, tak jak Haszimi.

Pod koniec listopada głosami deputowanych szyickich i kurdyjskich parlament przyjął poprawki do nowej ordynacji, lecz nie uwzględnił postulatów Haszimi'ego. Wiceprezydent zapowiedział, że w tej sytuacji zawetuje ustawę po raz drugi. Miał na to czas do północy z niedzieli na poniedziałek. W ostatniej chwili, 10 minut przed północą, parlamentarzyści osiągnęli jednak porozumienie, a Haszimi oświadczył, że je akceptuje.

Nie jest jasne, jaki odsetek miejsc dla przedstawicieli irackich uchodźców przewiduje nowa wersja ordynacji. Wiadomo jednak, że całkowita liczba miejsc w parlamencie została zwiększona z 275 do 325.

d22dszw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22dszw
Więcej tematów