PolskaIpsos: Polacy widzą coraz mniej korzyści z przystąpienia do UE

Ipsos: Polacy widzą coraz mniej korzyści z przystąpienia do UE

Niespełna rok po referendum akcesyjnym znacznie pogorszyły się oczekiwania Polaków co do korzyści z przystąpienia do Unii Europejskiej - wynika z marcowego sondażu Ipsos. Największy spadek ocen pozytywnych dotyczy perspektyw dla polskiej gospodarki. Wciąż najgorzej oceniane są perspektywy dla polskiego rolnictwa.

Podobnie jak przed rokiem największe korzyści z wejścia do UE Polacy widzą dla bezpieczeństwa naszego kraju, choć odsetek ocen pozytywnych spadł z 60% w maju 2003 do 47% w marcu 2004.

W porównaniu z sytuacją sprzed referendum największy spadek ocen pozytywnych nastąpił w odniesieniu do perspektyw dla polskiej gospodarki. W zeszłym roku 57% Polaków oczekiwało korzyści w tej dziedzinie, obecnie - 39%.

Wciąż najgorzej Polacy oceniają wpływ akcesji na polskie rolnictwo; także w tej dziedzinie widoczny jest znaczny spadek ocen pozytywnych (z 43% do 28%)

Spadek ocen nastąpił także w przypadku innych badanych przez Ipsos dziedzinach. 37% Polaków spodziewa się obecnie korzyści dla polskiej kultury (spadek w ciągu roku o 11 punktów proc.), a 34% - dla suwerenności Polski (spadek o 16 pkt proc.)

Zdecydowanie najwięcej korzyści po akcesji we wszystkich badanych dziedzinach widzą ludzie młodzi, osoby dobrze wykształcone, posiadające wysoki status materialny. Szczególnymi optymistami są osoby uczące się lub studiujące.

Natomiast sceptycznie do ewentualnych korzyści po akcesji podchodzą ludzie starsi, słabo wykształceni, o niskich dochodach. Wyjątkowymi pesymistami w ocenie szans polskiej gospodarki są rolnicy, bezrobotni i renciści.

Na perspektywy rolnictwa w Polsce po akcesji najgorzej zapatrują się sami zainteresowani, czyli rolnicy.

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-9 marca 2004 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków powyżej 15 roku życia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)