Trwa ładowanie...
ipn
24-01-2017 06:09

IPN ujawni zbiór zastrzeżony

We wtorek na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej zostanie opublikowana pierwsza część wykazu dokumentów, wyłączonych w ub.r. z byłego wyodrębnionego, tajnego zbioru w archiwum IPN. Wykaz zastrzeżony obejmuje m.in. akta osobowe funkcjonariuszy SB oraz ich materiały operacyjne. Zbiór zostanie przedstawiony podczas wtorkowej konferencji o godz. 10 w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki w Warszawie - podaje ipn.gov.pl.

IPN ujawni zbiór zastrzeżonyŹródło: PAP, fot: Adrian Grycuk
dd7z1yl
dd7z1yl

Wykaz, który zostanie ujawniony we wtorek, to prawie 6,5 tysiąca jednostek archiwalnych, zawierających po 2 sygnatury i krótki opis. - Mamy tu do czynienia zarówno z aktami osobowymi funkcjonariuszy, jak i materiałami operacyjnymi, administracyjnymi, szkoleniowymi i przede wszystkim z teczkami osobowych źródeł informacji, czyli tajnymi współpracownikami - powiedział wicedyrektor Archiwum IPN Mariusz Kwaśniak.

Jak zaznaczył na swoim koncie na Twitterze historyk Sławomir Cenckiewicz, konferencja ma charakter informacyjny. Jej celem nie jest ocenianie kogokolwiek.

W rejestrze znajdzie się również prosta wyszukiwarka i słownik, ułatwiający rozszyfrowanie informacji o skrótach i akronimach zawartych w materiałach.

dd7z1yl

Pod względem formalnym zbiór wyodrębniony został zlikwidowany. Jednak wraz z końcem marca ma zakończyć się przegląd materiałów podlegających służbom specjalnym.

Nic nie wskazuje na to, by archiwalia miały zostać ponownie utajnione. - Do chwili obecnej do IPN nie wpłynął żaden wniosek o nadanie klauzuli tajności, więc samo to daje do myślenia czy rzeczywiście te materiały powinny się znaleźć w zbiorze wyodrębnionym, skoro teraz możemy je 'hurtowo' ujawniać - podkreślił Kwaśniak.

Publikacja indeksu nie jest jednoznaczna z bezpośrednim ujawnieniem przez IPN teczki czy innych archiwaliów. Są one dostępne dla historyków i dziennikarzy w czytelniach IPN.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o IPN z 29 kwietnia ub.r. instytucja zastrzegania dokumentów w tym zbiorze przestała istnieć (formalnie oznacza to likwidację tego zbioru). Z tych samych przepisów wynika, że do 15 czerwca br. m.in. ABW, Agencja Wywiadu oraz służby podległe MON w porozumieniu z IPN mają czas, by dokonać przeglądu dokumentów. Po tej analizie część dokumentów otrzyma klauzulę tajności na zasadach ustawy o ochronie informacji niejawnych, a cześć stanie się dokumentami jawnymi, do których dostęp będą mieli m.in. naukowcy oraz dziennikarze.

dd7z1yl

Zanim w życie weszła nowelizacja ustawy o IPN, zbiór zastrzeżony obejmował ponad 450 metrów bieżących akt. Teraz to około 347 metrów bieżących, w tym 655 taśm magnetycznych, które mogą zawierać informacje komunistycznego wywiadu i dotyczące rozpracowywania kleru.

Łącznie, od połowy czerwca ub.r., funkcjonariusze sprawdzili ponad 14 tysięcy jednostek archiwalnych. Do zbadania pozostało ponad 4 tysiące.

We wtorkowej konferencji udział wezmą: prezes IPN Jarosław Szarek, dyrektor Archiwum Instytutu, Marzena Kruk, zastępca przewodniczącego Kolegium IPN, Sławomir Cenckiewicz oraz Witold Bagieński z Archiwum Instytutu.

dd7z1yl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd7z1yl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj