Polska"IPN to bezsensowna instytucja kosztująca miliony"

"IPN to bezsensowna instytucja kosztująca miliony"

W Warszawie odbędą się uroczystości z okazji 10. rocznicy działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Zostały one przeniesione z czerwca z powodu katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w, której zginął między innymi prezes IPN Janusz Kurtyka. Po 10 latach istnienia, kontrowersje wokół IPN-u nie milkną. - Od początku mówiłem, że jest to bezsensowna instytucja, która pochłania olbrzymie pieniądze - mówi Leszek Aleksandrzak z SLD.

08.10.2010 | aktual.: 08.10.2010 05:56

30 czerwca 2000 roku, w Sejmie ślubowanie złożył profesor Leon Kieres, pierwszy prezes IPN. Był to faktyczny początek istnienia Instytutu. Uroczystości dziesięciolecia przełożono z powodu katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął między innymi prezes Instytutu Janusz Kurtyka. Franciszek Gryciuk, pełniący obowiązki prezesa IPN podkreśla, że dla pracowników IPN uroczystości jubileuszowe bez Janusza Kurtyki nie są powodem do radości.

- Ponad 830 opublikowanych książek historycznych, kilkaset wystaw, materiały edukacyjne, setki artykułów, to największy dorobek Instytutu Pamięci Narodowej - ocenia Franciszek Gryciuk.

Od samego początku istnienia IPN, kontrowersje wokół instytucji nie milkną.

- Szczególnie mocno krytykują IPN posłowie lewicowi - mówi Leszek Aleksandrzak wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego SLD. - Od początku mówiłem, że jest to bezsensowna instytucja, która pochłania olbrzymie pieniądze. To miliony złotych wydawane bezsensownie - mówi polityk SLD.

Poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński uważa, że IPN zawsze był instytucją niezwykle potrzebną, by uporządkować powojenne dzieje Polski. Problemem jest jednak - zdaniem posła Grupińskiego - wplątanie Instytutu w strefę polityki.

Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński, zwraca szczególnie uwagę na zgromadzenie i udostępnianie naukowcom archiwaliów dotyczących powojennych dziejów Polski oraz popularyzację najnowszej historii naszego kraju.

Uroczystości rozpocznie msza w intencji tragicznie zmarłych prezesa IPN Janusza Kurtyki i Janusza Krupskiego, wiceprezesa IPN w latach 2000-2006. Msza odbędzie się w warszawskim kościele Wszystkich Świętych o 9.00. Po mszy o 10.30 nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Janusza Kurtykę w siedzibie IPN przy ulicy Towarowej.

O godzinie 12.00 rozpoczną się uroczystości na Zamku Królewskim. Przewidziano między innymi wręczenie odznaczeń na Dziesięciolecie IPN, koncert fortepianowy i wykład profesora Pawła Śpiewaka: "Jak funkcjonowanie IPN wpłynęło na polską debatę publiczną".

Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - tak brzmi pełna nazwa - został powołany do życia sejmową ustawą w dniu 18 grudnia 1998 roku. Do jego zadań włączono te, które dotychczas przypisane były działającej od 1945 roku Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, poszerzone między innymi o badanie zbrodni komunistycznych do 31 lipca 1990 roku.

Instytut gromadzi i udostępnia akta PRL-owskich służb bezpieczeństwa, sporządzone między 22 lipca 1944 roku a 31 lipca 1989 roku. Do jego zadań należy również prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej.

Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej daje dostęp do dokumentów zgromadzonych w archiwach służb specjalnych PRL osobom, o których organy bezpieczeństwa państwa zbierały informacje.

urodzinyrocznicaipn
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (310)