Trwa ładowanie...
d21sg5d
07-12-2003 08:20

IPN przygotował pakiet edukacyjny "Stan wojenny"

"ZOMO ruszyło! - 16 grudnia 1981 roku w
kopalni `Wujek`" - taki tytuł nosi scenariusz jednej z lekcji dla
uczniów klas maturalnych szkół ponadgimnazjalnych zawarty w
pakiecie edukacyjnym "Stan wojenny". Pakiet ten przygotowało Biuro
Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

d21sg5d
d21sg5d

Zgodnie ze scenariuszem, po zakończeniu lekcji uczeń powinien: znać genezę i okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, umieć przedstawić przebieg wydarzeń w kopalni "Wujek" w dniach 12-16 grudnia 1981 r., znać podstawowe pojęcia związane z tematem: NSZZ "Solidarność", stan wojenny, strajk okupacyjny, militaryzacja zakładów pracy, pacyfikacja, internowanie, WRON, ZOMO. Na realizację tematu należy przeznaczyć dwie godziny lekcyjne.

Inne proponowane w pakiecie scenariusze lekcji to m.in. "Migawki ze stanu wojennego na podstawie opowiadań Marka Nowakowskiego z tomu Raport o stanie wojennym", "Prawo czy bezprawie - ustawodawstwo stanu wojennego" oraz "Społeczeństwo podziemne czy społeczeństwo obywatelskie? Cele i formy aktywności społecznej w rzeczywistości stanu wojennego".

W pakiecie, w zeszycie z materiałami dla nauczycieli, znalazła się także licząca ponad 40 pozycji bibliografia oraz przykładowe tematy esejów dla uczniów (np. "Prawda i fałsz w stanie wojennym, czyli o propagandzie i obiegu informacji").

Zeszyt z materiałami dla uczniów zawiera z kolei: kalendarium wydarzeń, słownik pojęć, biogramy i wybór źródeł. Wśród tych ostatnich są m.in. fragmenty relacji i dzienników prowadzonych przez różne osoby w czasie stanu wojennego, a także informacja Wojewódzkiego Sztabu Informacyjnego w Suwałkach o zasadach reglamentacji żywności, protokoły z posiedzeń Egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku z 14, 15, 16 i 17 grudnia 1981 r. oraz notatka służbowa oficera Służby Bezpieczeństwa ze spotkania z tajnym współpracownikiem na temat możliwości aresztowania ukrywającego się Bogdana Borusewicza.

d21sg5d

Zeszytom towarzyszy gruba teczka zawierająca 70 tablic z reprodukcjami dokumentów i zdjęć. Można na nich zobaczyć np. pierwszą stronę "wojennego" numeru "Trybuny Ludu" z 14 grudnia 1981 r., zarządzenie czasowo zawieszające pracę w stoczniach Trójmiasta, plakat propagandowy "Z mroków średniowiecza - krucjata przeciw Polsce" rozklejany na ulicach polskich miast w 1982 r. i nekrolog Grzegorza Przemyka.

Pakiet "Stan wojenny" należy do wydawanej przez IPN serii "Teki edukacyjne IPN". Wcześniej ukazały się m.in. pakiety poświęcone: stosunkom polsko-ukraińskim w latach 1939-1947, Konspiracyjnemu Wojsku Polskiemu w latach 1945-1948 i Wydarzeniom Czerwcowym. Seria jest odpowiedzią na prośby nauczycieli o wyposażenie w pomoce umożliwiające przybliżenie uczniom wszystkich, zwłaszcza najtrudniejszych i kontrowersyjnych tematów z najnowszej historii Polski.

d21sg5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21sg5d
Więcej tematów