Trwa ładowanie...
d12rmwg

IPN podjął śledztwo ws. zabójstwa furmanów

Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej podjął śledztwo w sprawie śmierci 30 furmanów w 1946 roku we wsi Puchały Stare. Chłopi narodowości białoruskiej zostali najpierw uprowadzeni, a następnie rozstrzelani przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

d12rmwg
d12rmwg

Dowódcy oddziału Romuald Rais "Bury" i Kazimierz Chmielowski "Rekin" zostali skazani na karę śmierci za działalność w zbrojnym podziemiu. Wyroki wykonano. Obaj zostali zrehabilitowani w 1994 roku.

Rodziny zamordowanych furmanów przez blisko 50 lat nie znały losu swoich bliskich. Na początku lat 90. udało się odnaleźć zbiorowe mogiły i szczątki zostały przeniesione na cmentarz wojskowy w Bielsku Podlaskim. Od kilku lat trwają starania o postawienie tam pomnika.

Postępowanie w sprawie śmierci furmanów zostało wszczęte w 1997 roku przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu choć pierwsze czynności wykonano już 2 lata wcześniej. Zostało ono jednak zawieszone w związku z likwidacją komisji. Teraz będzie kontynuowane przez IPN.

Prokurator Dariusz Olszewski powiedział, że przede wszystkim przesłuchiwani będą świadkowie oraz zostaną ustalone osoby poszkodowane. Celem śledztwa jest ustalenie faktycznego przebiegu wydarzeń z przełomu stycznia i lutego 1946 roku oraz ściganie sprawców zbrodni o ile - jak to określił prokurator Olszewski - nie zachodzą przeszkody procesowe. (miz)

d12rmwg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12rmwg
Więcej tematów