IPN opublikowało nazwiska esesmanów z KL Auschwitz
Ok. 8,5 tys. nazwisk esesmanów z KL Auschwitz zawiera baza, którą upublicznił krakowski oddział IPN. - Dzisiejszy dzień jest historyczny - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek. W planach jest uzupełnianie bazy o dane z innych b. niemieckich obozów koncentracyjnych.
30.01.2017 | aktual.: 30.01.2017 13:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To pierwszy tak obszerny rejestr funkcjonariuszy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który umieszczono na stronie www.truthaboutcamps.eu/zalogass.
- Dzisiejszy dzień jest historyczny, ponieważ to jest dopiero początek - tą bazą rozpoczynamy realizację dużego projektu. Zaczynamy od KL Auschwitz, ale w dalszych planach mamy rozwinięcie tej bazy również o inne niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie prezes IPN Jarosław Szarek.
Jak podkreślił, prezentacja bazy jest też odpowiedzią na używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne". - Ta baza jest odpowiedzią na te głosy, bo skoro mówimy o "polskich obozach koncentracyjnych", to proszę bardzo, pokazujemy załogę, kim była ta załoga funkcjonariuszy SS. Co więcej, pokazujemy to w internecie w takiej skali, w jakiej nikt wcześniej tego nie zrobił - powiedział. Podkreślił, że każdy będzie mógł zobaczyć bazę.
W bazie są nie tylko dane personalne, ale fotografie i wyroki sądowe wobec funkcjonariuszy SS. Kilkudziesięciu dawnych funkcjonariuszy jeszcze żyje.