Trwa ładowanie...
d1vcy1u

IPN opublikowało nazwiska esesmanów z KL Auschwitz

Ok. 8,5 tys. nazwisk esesmanów z KL Auschwitz zawiera baza, którą upublicznił krakowski oddział IPN. - Dzisiejszy dzień jest historyczny - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek. W planach jest uzupełnianie bazy o dane z innych b. niemieckich obozów koncentracyjnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brama dawnego hitlerowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau
Brama dawnego hitlerowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d1vcy1u

To pierwszy tak obszerny rejestr funkcjonariuszy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który umieszczono na stronie www.truthaboutcamps.eu/zalogass.

- Dzisiejszy dzień jest historyczny, ponieważ to jest dopiero początek - tą bazą rozpoczynamy realizację dużego projektu. Zaczynamy od KL Auschwitz, ale w dalszych planach mamy rozwinięcie tej bazy również o inne niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie prezes IPN Jarosław Szarek.

d1vcy1u

Jak podkreślił, prezentacja bazy jest też odpowiedzią na używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne". - Ta baza jest odpowiedzią na te głosy, bo skoro mówimy o "polskich obozach koncentracyjnych", to proszę bardzo, pokazujemy załogę, kim była ta załoga funkcjonariuszy SS. Co więcej, pokazujemy to w internecie w takiej skali, w jakiej nikt wcześniej tego nie zrobił - powiedział. Podkreślił, że każdy będzie mógł zobaczyć bazę.

W bazie są nie tylko dane personalne, ale fotografie i wyroki sądowe wobec funkcjonariuszy SS. Kilkudziesięciu dawnych funkcjonariuszy jeszcze żyje.

d1vcy1u

Podziel się opinią

Share

d1vcy1u

d1vcy1u
Więcej tematów