PolskaIPN opublikował wykaz dokumentów wyłączonych ze zbioru zastrzeżonego. Jarosław Szarek: nie można niepodległej Polski budować na aktywach PRL

IPN opublikował wykaz dokumentów wyłączonych ze zbioru zastrzeżonego. Jarosław Szarek: nie można niepodległej Polski budować na aktywach PRL

Nie można niepodległej Polski budować na aktywach PRL - stwierdził Jarosław Szarek, szef IPN informując o opublikowaniu na stronie internetowej Instytutu wykazu dokumentów, które w 2016 roku zostały wyłączone z tzw. zbioru zastrzeżonego.

IPN opublikował wykaz dokumentów wyłączonych ze zbioru zastrzeżonego. Jarosław Szarek: nie można niepodległej Polski budować na aktywach PRL
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

- 28 lat temu przestała istnieć Polska Rzeczypospolita Ludowa - niesuwerenne, komunistyczne, totalitarne państwo. Spadek jednak po tym państwie trwał długo, można powiedzieć trwa do dzisiaj. Wiele materiałów, które wytworzyły służby specjalne komunistycznego państwa pozostało tajne do dzisiaj. Od tego czasu, końca PRL-u minęło pokolenie. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby niepodległą Rzeczypospolitą budować na aktywach PRL-u - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

- Od samego początku zdecydowana większość opinii publicznej w Polsce, i to wykazują wszystkie badania socjologiczne, była za tym, aby ujawnić tę spuściznę po byłych komunistycznych służbach bezpieczeństwa. Nie zawsze była taka wola polityczna - dodał prezes IPN.

Poinformował też, że cały tzw. zbiór zastrzeżony "zostanie w perspektywie roku ujawniony".

- Ten proces rozpoczęto już dużo wcześniej; dzisiaj państwu zaprezentujemy pierwszą część tej pracy. Te materiały zbioru zastrzeżonego są wspólnie przeglądane przez pracowników służb specjalnych RP wraz z archiwistami - zaznaczył Szarek. Dodał, że służby specjalne jak do tej pory nie składają żadnych zastrzeżeń do przeglądanych materiałów.

6500 odtajnionych dokumentów

Wykaz odtajnionej w 2016 r. dokumentacji - łącznie liczy 6467 jednostek archiwalnych - pojawił się na stronie internetowej IPN ok. godz. 10. Wykaz obejmuje wyłącznie te jednostki archiwalne, które w 2016 r. wyłączono z magazynów, gdzie znajdował się były wyodrębniony, tajny zbiór archiwum IPN. Tak jak wcześniej zapowiadali archiwiści Instytutu wykaz zawiera sygnatury jednostek archiwalnych oraz ich krótki opis.

W opisie wykazu, który przegląda PAP, są dane osobowe m.in. funkcjonariuszy SB, a także informacje o sprawach operacyjnego sprawdzenia, sprawach operacyjnego rozpoznania, dokumentacja wyposażenia wywiadowczego, kwestionariusze ewidencyjne, teczki opatrzone skrótami m.in. KI, RO, SMW.

Informacje z wykazu dotyczą dokumentów wytworzonych przez aparat bezpieczeństwa PRL, które trafiły w poprzednich latach do tajnego zbioru w IPN ze względu na aktualne bezpieczeństwo polskiego państwa.

Wiceszef Kolegium IPN i szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz podkreślił, że z ok. 6,5 tys. opublikowanych w wykazie jednostek archiwalnych przejrzał ponad 100.

Cenckiewicz: w zbiorze są m.in. dokumenty dotyczące płk. Kuklińskiego

- Chciałem państwu zaprezentować bardzo ciekawy wyciąg z materiałów ujawnionych ze zbioru zastrzeżonego. To jest dziewięć jednostek dotyczących oficer CIA, która pracowała w stacji amerykańskich tajnych służb w Warszawie. Jest to oficer łącznikowy czy łącznikujący pułkownika Kuklińskiego - powiedział Cenckiewicz na konferencji prasowej w Warszawie. Jak podkreślił, odnalezione przez niego dziewięć jednostek archiwalnych jest materiałem bogatym, który pozwoli na zbadanie kluczowych momentów w biografii awansowanego niedawno na generała Ryszarda Kuklińskiego.

- Myślę, że jednym z powodów dla których te dziewięć tomów zostało złożonych w zbiorze zastrzeżonym w momencie, kiedy powstał w IPN, jest fakt, że działania operacyjne w sprawie kontynuował pułkownik Gromosław Czempiński - dodał wiceszef Kolegium IPN.

Szczegółowy opis dokumentów z wykazu - jak poinformował w poniedziałek wieczorem IPN - zostanie zamieszczony "w aplikacji Cyfrowe Archiwum, dostępnej dla naukowców i dziennikarzy w każdej czytelni Instytutu Pamięci Narodowej". Udostępnianie dokumentów zawartych w wykazie odbywać się będzie na zasadach określonych w przepisach ustawy z 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)