Trwa ładowanie...

IPN: odkryliśmy materiały na temat kontrwywiadu wojskowego. Dotyczą współpracowników

Instytut Pamięci Narodowej odkrył teczki tajnych współpracowników kontrwywiadu wojskowego z lat 1943-1974. To ok. 12 tys. zmikrofilmowanych akt.
Share
Odkryta dokumentacja dostępna jest dla badaczy
Odkryta dokumentacja dostępna jest dla badaczyŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Cezary Aszkiełowicz
dss5gr5

W dokumentach znajdują się m.in. ankiety personalne i życiorysy agentów oraz ich zobowiązania do współpracy. Są tam także dane na temat tajnych mieszkań i lokali kontaktowych.

Odnalezione akta dotyczą m.in. Wojskowej Służby Wewnętrznej i Głównego Zarządu Informacji WP. To ostatnia organizacja uznawana jest przez badaczy za jedną z najbardziej brutalnych służb PRL.

Cała odkryta dokumentacja dostępna jest dla badaczy. IPN poinformował, że opisy ok. 4 tys. jednostek archiwalnych znajdują się w internetowym Inwentarzu archiwalnym instytucji. Specjaliści IPN podkreślają, że to unikatowe akta.

dss5gr5

Zobacz także: Monika Jaruzelska skomentowała ustawę degradującą jej ojca

Sama treść dokumentów nie znajdzie w Inwentarzu. Zgodnie z ustawą o IPN dostęp do nich mogą mieć tylko osoby, które prowadzą m.in. badania naukowe oraz dziennikarze.

Miały być zniszczone

Do tej pory historycy uważali, że większość akt dotyczących GZI została zniszczona. Okazało się jednak, że zostały zmikrofilmowane - tylko ok. 800 dokumentów przetrwała w formie papierowej. Wicedyrektor Archiwum IPN Mariusz Kwaśniak powiedział PAP, że teczki współpracowników kontrwywiadu nie widziała światła dziennego od 28 lat.

dss5gr5

Kwaśniak wyjaśnił, że akt zarchiwizowano w latach 1966-1974. Dodał, że pracownicy IPN odkryli materiały w 2016 r. podczas prac porządkowych, ale dopiero teraz zakończono ich katalogowanie

dss5gr5

Podziel się opinią

Share
dss5gr5
dss5gr5
Więcej tematów