"IPN musi opublikować katalogi, albo złamie prawo"
Jeśli IPN nie opublikuje katalogów, zostanie złamane prawo - powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS), komentując wypowiedź prezesa IPN Janusza Kurtyki o rozważaniu przez IPN wstrzymania na czas wyborów publikacji katalogów osób, które współpracowały z tajnymi służbami PRL.
To decyzja ostrożna, ale raczej nie mieszcząca się w granicach prawa - powiedział Mularczyk.
Poseł podkreślił, że - zgodnie z nową ustawą lustracyjną - obowiązującą od 15 marca, IPN miał pół roku na publikację katalogów. Termin ten minął 15 września. Ustawa nie przewiduje wstrzymania publikacji ze względu na wybory - podkreślił poseł PiS.
Mularczyk nie wykluczył, że prezes Kurtka chce w ten sposób zapobiec oskarżeniom, że teczki są wykorzystywane w kampanii wyborczej. Prezes IPN chce się asekurować przed potencjalnymi zarzutami o upolitycznienie Instytutu i wykorzystywanie publikacji katalogów do celów politycznych - stwierdził.
Na mocy nowej ustawy lustracyjnej, która weszła w życie 15 marca, IPN miał po pół roku rozpocząć publikację katalogów: osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL; oficerów służb PRL, osób przez nie rozpracowywanych oraz przywódców PRL.
W maju Trybunał Konstytucyjny zakwestionował publikację katalogu agentów; za zgodne z konstytucją uznał zaś pozostałe katalogi. TK nie zakwestionował też publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej IPN informacji z akt organów bezpieczeństwa PRL, dotyczących osób pełniące najważniejsze funkcje publiczne - od prezydenta RP po samorządowców.
Na wtorkowej konferencji prasowej prezes IPN oświadczył, że zamówił ekspertyzy prawne co do dopuszczalności publikowania katalogów m.in. informacji z akt IPN dotyczących osób pełniących funkcje publiczne. Chcemy uniknąć posądzeń, że IPN uczestniczy w jakikolwiek sposób w kampanii politycznej - powiedział Kurtyka.