Trwa ładowanie...

IPN chce odebrania immunitetu sędziemu SN. Oskarżenia o "zbrodnię komunistyczną"

Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej-Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu chcą uchylenia immunitetu Józefowi I. Sędzia Sądu Najwyższego jest oskarżany o skazanie 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL.
Share
Sędzia Sądu Najwyższego Józef I.
Sędzia Sądu Najwyższego Józef I.Źródło: East News, Fot: Jan Bielecki, East News
d1jzxxo

Wniosek o uchylenie immunitetu Józefowi I. to następstwo śledztwa prowadzonego od 2018 roku. Zostało wszczęte przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu po zawiadomieniu o przestępstwie złożonym przez Stowarzyszenie Związek Młodych Adwokatów i osobę prywatną

"Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie wystąpiła do Sądu Najwyższego z wnioskiem o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego sędziego Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego Józefa I. Zamierza mu postawić zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej polegającej na bezprawnym skazaniu 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL" - przekazuje Główna Komisja.

d1jzxxo

"Jako ówczesny sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego zasiadał w składzie sędziowskim, który w październiku 1982 r. bezprawnie skazał robotnika z Oświęcimia Leszka W. na trzy lata pozbawienia wolności" dodaje w uzasadnieniu IPN.

Mariusz Błaszczak premierem? Michał Kamiński ma teorię

Śledczy z IPN ocenili, że postępowanie Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego przeciwko Leszkowi W. było nierzetelne, ponieważ nadużyto instytucji trybu doraźnego i nie uwzględniono okoliczności przemawiających na korzyść oskarżonego.

d1jzxxo

W. wykonał i rozpowszechniał ulotki przedstawiających kontury Polski okolone kolczastym drutem. Sąd stwierdził, że było to publiczne wyszydzanie PRL a kolportaż nawoływał do zamieszek i strajków. "Sąd wydał skazujący wyrok, mimo że nawet w myśl obowiązujących wówczas przepisów kodeksu karnego i dekretu o stanie wojennym działania oskarżonego nie stanowiły przestępstwa" - dodaje IPN.

Józef I. to jeden z najbardziej znanych prawników w Sądzie Najwyższym. Podczas nieobecności prof. Małgorzaty Gersdorf pełnił funkcję p.o. I prezesa SN. I. otwarcie sprzeciwiał się reformie sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości - szczególnie kilkukrotnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym na przestrzeni kilkunastu miesięcy.

Sędzia krytycznie odnosił się do działań polityków PiS - w 2018 roku zwrócił się z wnioskiem o skierowanie wypowiedzi posła Stanisława Piotrowicza do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej. "Wobec powyższej wypowiedzi nie można pozostać biernym" - napisał I., odnosząc się do słów posła PiS. Były prokurator PRL stwierdził wcześniej, że "sędziowie, którzy są złodziejami, nie powinni pełnić swojej funkcji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1jzxxo

Podziel się opinią

Share
d1jzxxo
d1jzxxo
Więcej tematów