Inwestycje w naukę i badania. Jak Fundusze Europejskie oraz KPO wspierają innowacje w Polsce?
W dobie wyzwań po pandemii, wojny i zmian klimatycznych sektor nauki jest silnym orężem w walce z kryzysami. Polscy naukowcy mają potencjał, by swoimi odkryciami wspierać gospodarkę i bezpieczeństwo państwa.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Skąd nauka czerpie fundusze?
Największymi dystrybutorami wsparcia unijnego dla sektora nauki są obecnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Do 2027 r. m.in. na naukę wydanych zostanie blisko 43 mld zł z budżetu Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).
Unijne fundusze wspierają modernizację infrastruktury badawczej, transfer i komercjalizację technologii rozwijanych na polskich uczelniach. Powiązane z tym są działania polskich instytucji badawczych, które będą oferować usługi dla firm ulepszających swoje produkty.
Za tym wszystkim idzie również profesjonalizacja ośrodków badawczych, w tym przygotowywanie wniosków do programów naukowych Komisji Europejskiej. Kluczowe są partnerstwa i współpraca międzynarodowa naukowców. W 2025 r. w FENG zaplanowano wiele konkursów skierowanych do sektora nauki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy szczerze o polityce UE. Białystok podzielony ws. migrantów
Badania naukowe – to można sprzedać
Konkurs Proof of Concept, zaplanowany na styczeń 2026 r., to jedna z ciekawszych propozycji dla sektora nauki. Pieniądze w nim zdobyte mają pomóc zespołom badawczym w wykorzystaniu swojej wiedzy w praktyce. Projekty pozwalają sprawdzić hipotezy i ocenić potencjał wdrożenia wyników badań. Dzięki temu polska nauka wychodzi z laboratoriów i odpowiada na potrzeby rynku.
W pierwszym naborze organizowanym przez FNP wystartowało ponad 200 projektów polskich jednostek badawczych, z których wybrano 28. Co ciekawe Fundacja w ogłoszeniu wyników zwróciła szczególną uwagę na to, że 11 z tych projektów poprowadzą kobiety. Prym wśród jednostek wiodła Politechnika Krakowska.
Nowoczesne laboratoria
W marcu 2025 r. wystartuje konkurs Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytut Badawczego wspierający unowocześnianie i doposażanie ośrodków badawczych skupionych w sieciach, jak instytuty Polskiej Akademii Nauk, czy Sieć Badawcza Łukasiewicz. Jednostki te mogą nie tylko zmodernizować zaplecze badawcze, ale też szkolić swoje kadry w kierunku umiejętności sprzedaży wypracowywanych w sieciach innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego