Inwestycje TPSA - czy będzie lepiej, szybciej, luźniej?
Telekomunikacja Polska ma zamiar wprowadzić usługi szerokopasmowego dostępu radiowego do sieci teleinformatycznych - Szerokopasmowej Bezprzewodowej Sieci Dostępowej. Radiodostęp będzie oferowany prez TPSA dla klientów w dużych aglomeracjach miejskich, a w początkowym okresie eksploatacji do sektora biznesowego.
System wykorzystuje transmisję radiową w paśmie 26 GHz. W kanale radiowym zaimplementowano protokół ATM i uzyskano przepustowość 30 Mb/s (zarówno od użytkownika jak i do użytkownika). Radiodostęp jest usługą wykorzystującą technologię LMDS (Local Multi -Point Distribution Service). Radiodostęp oferuje jakość połączenia porównywalną z łączem światłowodowym.
Bazę sprzętową stanowi MINI LINK BAS firmy Ericsson. System składa się ze stacji bazowej i komunikujących się z nią, w obrębie jej zasięgu, niewielkich terminali abonenckich. Moduł sieciowy terminala abonenckiego umożliwia jednoczesną obsługę kilku użytkowników, maksymalnie do dziewięciu abonentów na dziewięciu wydzielonych fizycznie portach. Jak podaje TPSA, minimalna przepustowość gwarantowana dla usługi łącza dzierżawionego wynosi wyniesie 64 KB/s a maksymalna 2MB/s. Z kolei przepustowość współdzielona dla usługi dostępu do Internet i do sieci POLPAK-T to 30 MB/s.
Centrum Systemów Teleinformatycznych TPSA - Polpak jednocześnie przeprowadza rozbudowę szkieletu sieci POLPAK-T. Sieć złożona z węzłów Passport 7480 i Passport 15000 została "obudowana "warstwą routerową (Ericsson AXI-580). Inwestycja ta miałaby zapewnić między innymi szybszy dostęp do Internetu oraz poprawić jakość ruchu w sieci. Routery AXI-580 zostaną ustawione w Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Urządzenia będą dołączone do sieci POLPAK-T poprzez łącza STM-4 o przepustowości 622 MB/s lub 2 x 155 MB/s.(kid)