PolskaInwazja obcego gatunku. "Zmutował". Zagrożony Poleski Park Narodowy

Inwazja obcego gatunku. "Zmutował". Zagrożony Poleski Park Narodowy

Przyrodnicy z Poleskiego Parku Narodowego biją na alarm: lokalnemu ekosystemowi zagraża obcy gatunek. W sprawie raka marmurkowego władze parku apelują do turystów.

Inwazja obcego gatunku. "Zmutował". Zagrożony Poleski Park Narodowy (fot. PPN)
Inwazja obcego gatunku. "Zmutował". Zagrożony Poleski Park Narodowy (fot. PPN)
Arkadiusz Jastrzębski

Występowanie raka marmurkowego potwierdzono już w jeziorach Miejskim i Kleszczów w okolicach Ostrowa Lubelskiego. To pierwsze jezioro położone jest zaledwie o kilkanaście kilometrów od granic rezerwatu - alarmują przyrodnicy.

"Każde spotkanie osobnika tego gatunku na terenie parku należy zgłosić do dyrekcji, a w miarę możliwości należy go dostarczyć do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Starym Załuczu lub Ośrodka Dydaktyczno-Administracyjnego w Urszulinie" - piszą władze Poleskiego Parku Narodowego do turystów w apelu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Zobacz też: Jurek Owsiak apeluje do Łukasza Szumowskiego. Radosław Fogiel odpowiada

Eksperci wyjaśniają, że ekspansja raka marmurkowego oznacza zagładę obszarów wodno-błotnych: masowe ginięcie płazów i zanikanie zbiorników wodnych.

Rak marmurkowy powstał w akwarystyce w wyniku mutacji.

"Do inwazji wystarczy 1 osobnik"

"Należy pamiętać, że do inwazji wystarczy 1 osobnik, ponieważ gatunek ten rozmnaża się dzieworodnie (bez obecności samców)" - wyjaśniają przyrodnicy z PPN. Dodają, że z rakiem marmurkowym nie radzą sobie rodzime raki i drapieżne ryby: sumy, szczupaki, sandacze i okonie.

Informacje o zaobserwowaniu osobników raka marmurkowego poza terenem Poleskiego Parku Narodowego należy przekazywać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Tymczasem na Pomorzu przyrodnicy mają problem z innym szkodnikiem. Rezerwat w okolicach Goleniowa zaatakowały żarłoczne larwy motyli.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
park narodowygatunekinwazja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (138)