Internet narodził się w Polsce. W Wirtualnej Polsce 20 lat temu
Mieli świetne wykształcenie, pomysły i wszystko co potrzebne, aby zrobić karierę za granicą, wybrali pracę w Polsce. Tak w 1995 roku powstała Wirtualna Polska. Twórcy WP pracowali początkowo w jednym maleńkim pokoju. Również pierwszą warszawską siedzibą portalu było trzypokojowe mieszkanie. Pracowaliśmy jak w największych firmach internetowych świata - w luźnej, twórczej atmosferze, ale nikt nie wychodził do domu o 16. Dzięki temu przez 20 lat wspólnie z Wami stworzyliśmy największą grupę medialną w polskim internecie.
25.03.2015 | aktual.: 12.05.2015 14:39
- Nowy Jork to nie miejsce, to stan umysłu - tak samo na początku było również z WP - wspomina Janusz Czajka, który od podstaw stworzył serwis Muzyka. - To nie była tylko praca, ale przede wszystkim miejsce, w którym spotykali się ludzie z pasją. Z którymi siedziało się po godzinach, rozmawiało o filmie, muzyce, chodziło na kręgle, piwo, koncerty. Tak, wiem, że teraz też tak jest, ale jeżeli odnieść to do firmy, która liczyła wówczas około 40 osób, to było coś. Życie "po godzinach" nadal toczyło się w WP. Taki zresztą był zamysł pierwszych prezesów Borzestowskiego i Grabskiego. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej od razu zaznaczyli, że nie interesują ich ludzie siedzący od 8 do 16. To był fajny kolektyw przyjaciół, którzy w czasie, w którym internet dopiero raczkował, mogli realizować swoje pomysły - mówi Janusz Czajka.
- Nie mieliśmy pieniędzy - jedynie po jakimś tysiącu dolarów. Naszym kapitałem było za to wykształcenie - jak na polskie warunki, bardzo dobre. Zacząłem się zastanawiać, gdzie mógłbym pracować - mówił w 2005 r. w wywiadzie dla Internetstandard.pl Marek Borzestowski, jeden z założycieli Wirtualnej Polski. Wyjaśniał, że nie wybrał pracy za granicą, bo chciał rozmawiać po polsku.
W tworzeniu Wirtualnej Polski brał udział Leszek Bogdanowicz, Jacek Kawalec i właśnie Marek Borzestowski. Wszyscy poznali się oczywiście w internecie. 20 lat temu nazwę Wirtualna Polska należało odczytywać całkowicie dosłownie - był to katalog, który zbierał w jednym miejscu cały internetowy świat tworzony w języku polskim. Prawdziwa wirtualna Polska.
Środowisko ludzi korzystających z internetu miało wówczas elitarny charakter. Wokół Wirtualnej Kawiarenki, która już w latach 90. umożliwiała rozmowy w czasie rzeczywistym, powstała wyjątkowa społeczność ludzi, którzy poznawali się w internecie. Nasze oficjalne spotkania odbywały się na plaży w Sopocie, na której grały polskie zespoły rockowe. - Imprezy Przyjaciół były darmowe, warunkiem było zapisanie się na listę. Było oczywiście więcej chętnych niż miejsc. Na jednym ze spotkań cała ekipa WP przefarbowała się na rudo. Nieźle to wyglądało - mówi Janusz Czajka. Na piąte spotkanie przyszło 10 tys. osób, więcej nie zmieściło się na plaży.
Od początku wspólnie tworzyliśmy najważniejsze wydarzenia w polskim internecie. Po śmierci Jana Pawła II przesłaliście nam Wasze wspólne fotografie z papieżem. Otrzymaliśmy ich 2 tysiące. Przez kilka dni jeden z nas zajmował się wyłącznie budowaniem gigantycznej galerii zdjęć. Opublikowaliśmy wszystkie.
Było to możliwe m.in. dzięki najpopularniejszej masowej poczcie elektronicznej - już w 2002 roku założyliście u nas 5 milionów kont. Wszyscy chcieli mieć pocztę na WP, bo skrzynka miała pojemność 15 MB. Nie zawsze jednak wszystko szło zgodnie z planem.
Po zamachu na World Trade Center zainteresowanie było tak duże, że padły serwery, a komputery w redakcji przestały działać. Funkcjonował tylko jeden, na którym - w miarę możliwości - aktualizowano, co się dało. W 2001 roku takie problemy nie były niczym niezwykłym. Kłopoty dotknęły całą sieć. Wśród ważniejszych światowych serwisów działało tylko BBC.
Pierwsze dane na temat oglądalności WP pochodzą z grudnia 1996 r. WP miała wtedy 10 tys. - jak się wówczas mówiło - załadowań. W 2000 roku oglądalność portalu liczyło się już w setkach tysięcy użytkowników (cookies), a we wrześniu 2000 ich liczba przekroczyła milion. Kolejne lata przyniosły coraz dokładniejszą miarę liczby użytkowników: Real Users, czyli osób. Rekord padł w grudniu 2014 roku: serwisy Grupy WP przyciągnęły w ciągu miesiąca 15,63 mln użytkowników (RU), którzy wygenerowali 4,1 mld odsłon krajowych ogółem. Wspólnie wszyscy użytkownicy na stronach Grupy Wirtualna Polska spędzili 110 mln godzin miesięcznie (źródło: Megapanel PBI/Gemius).
W 1995 roku wystartowaliśmy pod adresem wp.cnt.pl (sprawdźcie, nadal działa). Zobaczyliście u nas pierwszą debatę przedwyborczą transmitowaną online (w 1997 roku!) i pierwszy sondaż opublikowany zaraz po zakończeniu głosowania. W 2000 roku udostępniliśmy serwis WAP, umożliwiający przeglądanie portalu z telefonu komórkowego. Pierwszy w Polsce. Rok później założyliście milion kont pocztowych na WP. Teraz tylu czytelników ma każdy z najpopularniejszych artykułów. Jak wiadomo, od 20 lat wszystko co ważne dzieje się w Polsce. W Wirtualnej Polsce.