Trwa ładowanie...
d20wrpv
15-10-2008 14:36

Internauto - nie daj się wciągnąć w pranie pieniędzy

Śląska policja przestrzega internautów przed ofertami pracy polegającymi na pośrednictwie w transferach finansowych. Policjanci wskazują, że to powszechna metoda prania pieniędzy skradzionych z kont internetowych.

d20wrpv
d20wrpv

Nadkomisarz Piotr Bieniak z zespołu prasowego śląskiej policji poinformował, że ostrzeżenie jest skutkiem zatrzymania w ostatnim czasie 10 osób, które pośredniczyły w obrocie brudnymi pieniędzmi. Śledztwo w tej sprawie od kilku miesięcy prowadzą policjanci ze śląskiej komendy zwalczający przestępczość przeciw mieniu.

Przestępcy szukają zwykle pośredników rozsyłając np. pocztą elektroniczną oferty dla osób szukających zarobku. Polegają one na zakładaniu kont bankowych i transferowaniu wpływających tam środków na konta zagraniczne, najczęściej na Ukrainę. Proponowane pośrednikom prowizje sięgają od 2 do 7% przekazywanej sumy.

W przypadku otrzymania tego typu propozycji - najczęściej napisanych w języku angielskim - należy zawiadomić policję albo prokuraturę. Jeśli ktokolwiek przyjmie taką ofertę, świadomie staje się wspólnikiem przestępców, za co może grozić nawet 10 lat więzienia - podkreślił Bieniak.

W ostatnich miesiącach gliwicka policja zatrzymała m.in. 28-latka, który właśnie w ten sposób pośredniczył w transferach. Jak oszacowano, wskutek działalności złodziei kradnących przekazywane później przez niego pieniądze, jeden z ogólnopolskich banków stracił co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

d20wrpv

Straty banku wynikały z gwarancji bezpieczeństwa kont internetowych udzielanych przez tę instytucję swoim klientom. Gdy konta klientów były okradane - w drodze tzw. "phishingu" - bank zwracał im skradzione kwoty - powiedział sierżant Wawrzyniec Wnuk z gliwickiej policji.

Straciła 7,5 tys. zł

Jedną z okradzionych w ten sposób osób była 26-letnia zabrzanka, z której internetowego konta zniknęło 7,5 tys. zł. Według bankowej dokumentacji, poszkodowana miała sama wykonać przelewy na konto nieznanej jej osoby. Okazało się, że do kradzieży doszło po nieskutecznym logowaniu na stronie internetowej banku.

Kobieta otrzymała wtedy wysłany przez przestępców komunikat, że nie została rozpoznana jako klientka banku. Poproszona o podanie kilku haseł jednorazowych, zrobiła to. Przestępcy wykorzystali hasła do kilkukrotnego przelania kwot niepodlegających dodatkowej weryfikacji banku na konto udostępnione przez pośrednika. Stamtąd pieniądze trafiły za granicę.

Uwaga na "phishing"

Policjanci ostrzegają przed coraz powszechniejszymi przestępstwami w drodze "phishingu", których ofiarami najczęściej padają klienci banków czy aukcji internetowych. "Phishing" to pozyskanie poufnych informacji, jak hasła, klucze czy informacje o karcie kredytowej, dzięki podszyciu się pod osoby lub instytucje godne zaufania.

Przestępcy korzystają przy tym z różnych narzędzi (np. spam) kierujących swoje ofiary na strony udające strony banków internetowych, a w rzeczywistości przechwytujące wpisywane tam informacje. Typowym sposobem są komunikaty o rzekomej dezaktywacji konta internetowego i konieczności jego ponownej reaktywacji poprzez podanie wielu danych.

d20wrpv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20wrpv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj