Internauci wybrali Książkę Roku 2005

Kilka tygodni użytkownicy serwisu Książki Wirtualnej Polski głosowali na najlepszą pozycję literacką minionego roku

Najpopularniejsze tytuły według nich to „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II, „Dwukropek” Wisławy Szymborskiej oraz „Zahir” Paulo Coelho.

W tym nietypowym rankingu sami czytelnicy decydowali zarówno o zwycięskich tytułach, jak i o liście nominowanych pozycji. Tę ostatnią tworzyli recenzenci WP, grupa osób, która pod adresem ksiazki.wp.pl dzieli się z innymi pasją do literatury.

Internauci wybierali zwycięzcę w trzech kategoriach: literatura polska, niebeletrystyczna oraz literatura obca. Mieli też okazję zaproponować pod głosowanie pozycje, które nie znalazły się wśród nominacji.

„Dość powszechnej opinii, że Internet jest wrogiem książek, Wirtualna Polska przeciwstawia doskonały serwis poświęcony właśnie literaturze – mówi Wojciech Sosnowski z serwisu ksiazki.wp.pl – Stworzyliśmy miejsce, gdzie można o książkach przeczytać, można je opiniować i recenzować. Nasza witryna notuje miesięcznie ponad 3,2 miliona odsłon*, co jest prawdziwym ewenementem na rynku. Nasi użytkownicy oddali w tegorocznym rankingu ponad 5 tysięcy głosów, o 30% więcej, niż w poprzedniej edycji. Ogromnie nas to cieszy. Internet, jak się okazuje, jest doskonałym miejscem promocji literatury i mam nadzieję, że strony WP mają choćby skromny wpływ na szacowany przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej wzrost czytelnictwa w Polsce.”

Najlepszą książką kategorii „literatura polska” został „Dwukropek” Wisławy Szymborskiej (otrzymał 18,4% głosów). Drugie miejsce przypadło w udziale „Żabie” Małgorzaty Musierowicz (17,8% głosów), a trzecie „Statecznej i postrzelonej”, autorstwa Moniki Szwai (8,22% głosów).

Wśród tytułów obcych zwyciężył „Zahir” Paulo Coelho (zebrał 23,2% głosów), wyprzedzając „Nowe przygody Mikołajka” duetu Sempe&Goscinny (22,48% głosów) i „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona (13,88% głosów).

Literatura niebeletrystyczna. Tu bezkonkurencyjna okazała się „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II (44,4% głosów). Zaszczytna druga pozycja należy do „Historii piękna” Umberto Eco (10,04% głosów), na miejscu trzecim znalazła się książka „Warto być przyzwoitym”, czyli wspomnienia Władysława Bartoszewskiego

Wśród tytułów, których z jakichś względów zabrakło na liście nominowanych, a które znalazły uznanie w oczach czytelników-internautów wymieniano najczęściej „Najstarszego” Christophera Paoliniego, „Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” Lisy See oraz „Widma w mieście Breslau” Marka Krajewskiego.

Plebiscyt WP zorganizowano po raz drugi. Książkami roku 2004 zostały odpowiednio „Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego, „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna i „Powstanie '44” Normana Daviesa. Internauci docenili też – "Harry Potter i Zakon Feniksa" – Joanne K. Rowling.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)