Trwa ładowanie...

Internauci WP: w Polsce nie było komunizmu

Po wypowiedzi premiera Włoch Silvio Berlusconiego odnośnie komunizmu i filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”, na forum rozgorzała dyskusja. Internauci nie są zgodni co do interpretacji polskiej przeszłości, czy filmu polskiego reżysera. Podczas gdy jedni piszą, że w Polsce nie było komunizmu, inni uważają, że to nie komunizm był nieludzki, a ludzie. Rozbieżne poglądy Internautów tyczą się również filmu „Katyń” – jedni się cieszą, że powstał, a inni uważają, że to chłam i dłużyzna.

Share
Internauci WP: w Polsce nie było komunizmu
d1xwefy

Premier Włoch powiedział na obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku, że we włoskich szkołach należałoby organizować projekcje filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy. - Wydaje się naprawdę niemożliwe to, by taka ideologia jak komunizm była tak nieludzka, aby mogło dojść do takiej potworności - stwierdził.

Wypowiedź Silvio Berlusconiego poruszyła Internautów, którzy rozpoczęli na forum dyskusję odnośnie naszej przeszłości i znaczenia filmu „Katyń”.

„Opowieść tysięcy polskich rodzin”

Wajda jednym filmem zrobił więcej dla Polski, niż rzesze urzędników, finansowanych przez podatników – piszą na forum Internauci Wirtualnej Polski. „Zaryzykuję stwierdzenie, że Wajda zrobił więcej niż Wałęsa. Jednak co inteligencja, to inteligencja...” – pisze na forum Internauta o nicku Max. Agat_m pisze na forum, że jest to niezwykle ważny dla Polaków film, bo opowiada o losach wielu tysięcy polskich rodzin. „Między innymi mojej” – pisze w opinii agat_m. Darek pisze na forum, że jego zdaniem to dobrze, że powstał film o Katyniu. Według Internauty to, że „Katyń” jest polskiej produkcji działa na korzyść filmu. „A co gdyby taki film zrobili Rosjanie według własnego punku widzenia?” – pyta w opinii Darek.

d1xwefy

Nie każdemu film Wajdy podobał się aż tak bardzo. Według hh „Katyń” jest „gniotem, który jest nudny jak flaki z olejem”. Zgadza się z tą opinią jorge: „zero akcji, kiepski scenariusz. Media rozdmuchały opinię o filmie-arcydziele i reżyserze-bohaterze narodowym”.

Czym był komunizm

Zdziwiony zastanawia się nad tym, gdzie był "komunizm", o którym mówi premier Włoch. „Nigdy w żadnym państwie na ziemi nie było, nie ma i NIE BĘDZIE komunizmu, bo to utopia. Wszyscy, którzy uważali się za komunistów to albo marzyciele, albo mordercy” – pisze Zdziwiony na forum. Max komentuje to w jeszcze inny sposób. Według niego to, co nazywamy kolorem czerwonym czy zielonym to modele idealne, które w rzeczywistości odbiegają od tego, z czym mamy na co dzień do czynienia. „Jeśli zło realnego komunizmu jest dla ciebie za małe, to może lepiej, że ten idealny, jak piszesz utopijny, nie miał okazji zaistnieć” – odpowiada przedmówcy Max. Do dyskusji na forum włączył się Towarzysz, którego zdaniem komunizmu nie było ani w Polsce, ani nigdzie indziej na świecie. „U nas był socjalizm i państwowy kapitalizm” – pisze Towarzysz.

Niektórzy z użytkowników piszą na forum o nieludzkiej twarzy komunizmu. „Nie komunizm jest nieludzki, tylko ludzie” – zauważa chilis. Zdaniem Internauty użycie antropomorfizmu jest w tej sytuacji nie na miejscu, bo winni za takie postrzeganie komunizmu należy obciążać ludzi związanych z tym systemem.

Na forum pojawia się część opinii, których autorzy uważają, że w Polsce nie było komunizmu. Zdaniem grg używa się tego określenia ze względów marketingowych, żeby „to wszystko groźniej wyglądało”. „Żyłem w tamtych czasach i jakoś nie mogę sobie przypomnieć tego wszystkiego złego. Nie należałem do żadnej partii czy też organizacji socjalistycznych. Na zaproszenia mogłem wyjeżdżać za granicę”- wspomina w komentarzach grg. Strammer ostro zaprzecza takiemu świadectwu minionej epoki pisząc, że jeżeli ktoś ma takie wspomnienia, to może jest ślepy, albo wychowywał się w innej części świata.

Opinie Internautów zebrała Sylwia Mróz, Wirtualna Polska

Zacytowane w artykule opinie odnosiły się do tekstu "Wydaje się niemożliwe, by komunizm był tak nieludzki"

d1xwefy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xwefy
Więcej tematów