Trwa ładowanie...

"Intelligence Online": polscy komandosi z GROM walczą w Syrii

Pismo "Intelligence Online" podaje, że polscy komandosi z jednostki GROM-u prowadzą działania w Syrii. Według pisma, polska jednostka ma tam wspomagać Amerykanów w walce z Państwem Islamskim. Akcję koordynuje Dowództwo Operacji Specjalnych armii USA.

Share
"Intelligence Online": polscy komandosi z GROM walczą w Syrii
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Wojciech Olkuśnik
d40lniq

Magazyn na swojej stronie internetowej opublikował materiał zatytułowany "Polscy komandosi rozmieszczeni na syryjskiej pustyni".

Według informacji "IO", GROM ma stacjonować w Jordanii. Akcje z udziałem polskich żołnierzy - twierdzi pismo - mają miejsce w Syrii i Iraku, a Polacy walczą u boku Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów.

W rozmowach z RMF FM byli dowódcy i żołnierze GROM-u twierdzą jednak, że działania bojowe są bardzo mało prawdopodobne. Były dowódca GROM gen. Roman Polko stwierdził, pytany przez Pawła Balinowskiego z RMF FM, że zadania, które realizują Amerykanie - regularne bitwy - to raczej nie jest zadanie dla GROM: małych jednostek specjalnych, przeznaczonych do wykonywania uderzeń z wręcz chirurgiczną precyzją.

d40lniq

Gen. Polko podkreśla jednak, że polscy komandosi mogą prowadzić inne działania, jak naprowadzanie lotnictwa, szkolenia, czy misje doradcze. Generał przypomina, że Polska zgłosiła chęć prowadzenia takich działań.

"Intelligence Online" to francuskie pismo branżowe, poświęcone działaniom i funkcjonowaniu służb specjalnych z całego świata.

Jednostka wojskowa wojsk specjalnych GROM (oficjalnie: Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego) została sformowana 13 lipca 1990 w odpowiedzi na postrzelenie przez terrorystów 30 marca 1990 r. w Bejrucie dwóch Polaków. Twórcą i pierwszym dowódcą był gen. Sławomir Petelicki. Jak czytamy na oficjalnej stronie jednostki "przez lata istnienia GROM brał i nadal bierze udział w wielu misjach, operacjach i ćwiczeniach międzynarodowych".

d40lniq

Podziel się opinią

Share
d40lniq
d40lniq
Więcej tematów