Instrukcja wyjazdowa Belki
Teczka premiera już nietajna. Nie ma w niej raportów pisanych przez obecnego premiera. Spotkania z nim opisują pracownicy wywiadu.
22.06.2005 | aktual.: 22.06.2005 19:28
Oprócz raportów wywiadu w teczce premiera znajduje się słynna już instrukcja wyjazdowa :
Łódź, dnia 10.09.1984 r.
Tajne specj. znaczenia Egz. poj.
INSTRUKCJA WYJAZDOWA
A. W związku z wyjazdem do USA przyjmuję do realizacji następujące zadania na rzecz Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
- Rozpoznawanie poznanych osób pod kątem ich ewentualnych powiązań z wrogimi służbami specjalnymi.
- Typowanie i opracowywanie osób ze środowisk opiniotwórczych oraz różnego rodzaju specjalistów przychylnie nastawionych wobec naszego kraju i posiadających realne możliwości dostarczenia interesujących nas informacji.
- Zbieranie informacji dot. oceny sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce i innych krajach socjalistycznych: - oceny naszego zadłużenia; - perspektywy rozwoju stosunków gospodarczych i politycznych między Polską a USA i innymi krajami Zachodnimi.
B. Celem bezpiecznego i efektywnego wykonania zadań zobowiązuję się do przestrzegania zasad konspiracji. Podstawowe znaczenie mają następujące zasady obowiązujące przy zbieraniu i opracowywaniu informacji: - uzyskiwanie informacji winno następować w sposób naturalny, uzasadniony pracą zawodową, charakterem wyjazdu, zainteresowaniami osobistymi, poglądami itp.; - należy unikać sytuacji kolidujących z miejscowym prawem i zwyczajami; - w przypadku próby nakłonienia do współpracy z miejscowym wywiadem lub kontrwywiadem wysłuchać propozycji, a następnie w trakcie rozmowy starać się ustalić możliwie największą ilość danych o osobie, która ją prowadzi, jaką reprezentuje służbę, jakie są jej zainteresowania i jakich argumentów używa w celu zaakceptowania jej propozycji. Po uzyskaniu powyższych danych należy stanowczo odmówić i zawiadomić o tym fakcie najbliższą polską placówkę dyplomatyczną lub konsularną; - nie należy bez konieczności nawiązywać i utrzymywać kontaktów z naszymi placówkami w USA; - w okresie pobytu
za granicą zebrany materiał winien być opanowany pamięciowo. Wszelkie zapiski należy ograniczyć jedynie do nazwisk, adresów, numerów telefonów itp.
C. Zobowiązuję się do utrzymywania w ścisłej tajemnicy, także przed najbliższymi osobami, faktu utrzymywania kontaktów z SB MSW oraz wszelkich informacji z tego wynikających.
Łódź, dnia 10.09.1984 r.
Marek Belka
Co jest w teczce oprócz podpisanej przez premiera instrukcji wyjazdowej przed wyjazdem na stypendium do USA sprawdzał w Instytucie Pamięci Narodowej nasz reporter.