Trwa ładowanie...
d269fg7

Inspekcja Transportu Drogowego: busy są zagrożeniem na polskich drogach

Busy przewożące pasażerów są zagrożeniem na polskich drogach - wynika z informacji Inspekcji Transportu Drogowego przedstawionej podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury.

d269fg7
d269fg7

Jak wynika z danych ITD, wielu przewoźników kupuje ciężarowe furgonetki i przerabia je na busy osobowe. Jak mówi Główny Inspektor Transportu Drogowego Tomasz Połeć, jest to groźne zarówno dla pasażerów jak i innych użytkowników dróg. Przewoźnicy kupują tańsze furgony ciężarowe. Wycinają blachy na okna, montują wytłumienie, fotele a nawet klimatyzację.

Takie pojazdy były dopuszczane do ruchu. Jedną z konsekwencji doposażenia takiego pojazdu był wzrost jego masy. Powoduje to, że busy z kompletem pasażerów są przeciążone, co negatywnie wpływa na parametry techniczne podczas jazdy i może doprowadzić do wypadku.

Na 41 busów skontrolowanych w marcu w województwie małopolskim, 40 było przerobionych z samochodów ciężarowych. Jeśli okaże się, że dokumenty legalizujące taki pojazd były sfałszowane, sprawą zajmie się prokuratura.

W zeszłym roku Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała ponad 25 tysięcy pojazdów służących do przewozu osób. Inspektorzy wręczyli prawie 2700 mandatów karnych. Zatrzymano też ponad 2 tysiące dowodów rejestracyjnych.

d269fg7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d269fg7
Więcej tematów