Trwa ładowanie...
d47tlaz

Inicjatywa PiS trafiła na podatny grunt. Sondaż

Zdecydowana większość Polaków popiera obniżenie pensji parlamentarzystom. W najnowszym sondażu IPSOS opowiedziało się za tym aż 67 proc. badanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za obniżeniem pensji szczególnie są zwolennicy PiS i Kukiz'15
Za obniżeniem pensji szczególnie są zwolennicy PiS i Kukiz'15 (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d47tlaz

Badanie zostało przeprowadzone dla portalu OKO.press. Polakom zadano pytanie: "Czy pensje posłów i senatorów powinny zostać zmniejszone?". "Tak" odpowiedziało 67 proc. respondentów, "nie" - 27 proc. 6 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

   oko.press
(oko.press)

Za obniżeniem pensji parlamentarzystom szczególnie opowiadają się zwolennicy PiS i Kukiz'15. Wśród zwolenników partii rządzącej obniżkę popiera aż 76 proc. osób, przeciw jest tylko 17 proc. Jeszcze dalej idą zwolennicy Kukiz’15: 88 proc. z nich popiera obniżkę, przeciw jest 11 proc.

d47tlaz

Wyborcy Nowoczesnej i SLD również są "za", ale głosy są bardziej podzielone. Nowoczesna: 62 proc. za obniżką, 34 proc. przeciw. SLD: 51 proc. za obniżką, 48 proc. przeciw.

Tylko wyborcy PO i PSL w większości są za tym, by nie obniżać wynagrodzeń posłów i senatorów. Wśród wyborców PO 44 proc. opowiada się za obniżką, a 52 proc. jest przeciw. Wśród wyborców PSL za obniżką jest 39 proc., przeciw - 52 proc.

Sondaż IPSOS dla OKO.press został przeprowadzony 13 kwietnia 2018 metodą CATI (telefonicznie) na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1023 osób.

Sondaż dla WP

Również w sondażu dla Wirtualnej Polski (miesiąc temu) Polacy jednoznacznie wypowiedzieli się o obniżeniu posłom pensji. Decyzję Jarosława Kaczyńskiego pozytywnie oceniło aż 81 proc. badanych. Prym wiedli wyborcy PiS.

d47tlaz

Decyzja Jarosława Kaczyńskiego to efekt zamieszania wokół nagród dla członków rządu. Beata Szydło przeznaczyła na nie 2,1 mln zł. Była premier otrzymała 65 tys. zł nagrody. O jej przyznaniu zdecydowała sama.

Ustawa o obniżeniu pensji posłów i senatorów została w czwartek przyjęta przez Sejm. Pensje mają zostać obniżone o 20 proc. Obecnie posłowie zarabiają 12,5 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47tlaz

Zobacz także: Adrian Zandberg: Jarosław Kaczyński stracił słuch społeczny

d47tlaz

Podziel się opinią

Share
d47tlaz
d47tlaz
Więcej tematów