Trwa ładowanie...

Ingres nowego metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

O tradycjach chrześcijańskich Polski, wspaniałej historii Katedry Wawelskiej, swoich poprzednikach biskupach krakowskich oraz o krakowskich świętych mówił w sobotę w homilii nowy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. - Podejmijcie wraz ze mną trud głoszenia Chrystusa - prosił wiernych.

Share
Ingres nowego metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka JędraszewskiegoŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
d1fuiqs

Podczas uroczystości przy ołtarzu głównym odczytana została bulla papieża Franciszka z 8 grudnia ubr. o mianowaniu abp. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim. Na ramiona metropolity nałożono haftowany perłami i złotą nicią Racjonał św. Jadwigi, zakładany na wyjątkowe uroczystości religijne przez arcybiskupów krakowskich.

Następnie nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchini przekazał metropolicie pastorał - symbol władzy pasterskiej - i odprowadził do katedry, która jest symbolem urzędu biskupa diecezjalnego. Siedzącemu na katedrze abp. Jędraszewskiemu przedstawiciele duchowieństwa i wiernych złożyli homagium, czyli akt czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

- Drodzy Bracia i Siostry - Księża Kardynałowie, Biskupi, Kapłani, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy - wszyscy tworzący Lud Boży Kościoła Krakowskiego, proszę Was z całego serca: podejmijcie wraz ze mną radosny trud głoszenia współczesnemu światu Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka - zaapelował w homilii nowy metropolita krakowski.

d1fuiqs

- Ukazujcie prawdę o Chrystusie Królu, przejmująco wyrażoną przez św. Brata Alberta w obrazie Ecce Homo, gdzie korona naszego Pana mówi o Jego niezmiernym cierpieniu, a Jego obolałe oblicze nakazuje kierować nasze serce ku każdemu biednemu, cierpiącemu i skrzywdzonemu człowiekowi; idźcie z nadzieją na spotkanie młodych, którzy tak niedawno podczas Światowych Dni Młodzieży zachwycili nas czystością swojego spojrzenia i entuzjazmem wiary - prosił metropolita.

- Stańmy się wszyscy świadomymi uczestnikami wspaniałej +liturgii dziejów+ w tym czasie i w tym miejscu, które wyznaczył nam Pan. Pamiętajmy o słowach świętego Pasterza Jana Pawła II Wielkiego, który jak nikt inny czuwał nad polską ziemią: "ucząc się nowej nadziei, idziemy poprzez ten czas ku ziemi nowej. I wznosimy ciebie, ziemio dawna, jak owoc miłości pokoleń" - powiedział abp Jędraszewski, nawiązując do słów Jana Pawła II.

8 grudnia 2016 roku papież Franciszek przyjął rezygnację ks. kard. Stanisława Dziwisza z posługi metropolity krakowskiego w związku z ukończeniem 75 lat i mianował nowym metropolitą krakowskim abpa Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego metropolitę łódzkiego.

Jak powiedział ks. prof. Jacek Urban, historyk i dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej, jest to 79. ingres biskupa Krakowa od założenia biskupstwa, a abp Marek Jędraszewski jest 14 biskupem Krakowa pochodzącym z Wielkopolski.

d1fuiqs

Ingres arcybiskupa Jędraszewskiego. Został mianowany 8 grudnia 2016 roku

W latach 90-tych pełnił między innymi funkcję wikariusza biskupiego do spraw nauki i kultury w archidiecezji poznańskiej oraz przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. Od 1990 roku był redaktorem naczelnym ,"Przewodnika Katolickiego".

W 2016 roku otrzymał statuetkę Złotego Hipolita i tytuł Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej przyznany przez poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Arcybiskup Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 roku w Poznaniu. W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym. W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie, był wikariuszem w parafii w Odolanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Później studiował filozofię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po powrocie do kraju, w latach 1980-1996, był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie pełnił funkcję prefekta Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W 2002 roku otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.

W 1997 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Metropolitą łódzkim został w lipcu 2012 roku decyzją papieża Benedykta XVI. Paliusz metropolitalny otrzymał od papieża Franciszka, 29 czerwca 2013 w rzymskiej Bazylice św. Piotra. 8 grudnia 2016 roku Franciszek mianował go metropolitą krakowskim.

d1fuiqs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fuiqs
d1fuiqs
Więcej tematów