Trwa ładowanie...

Informacje mieszkańców to błędny trop? "Wybuch był wyjątkowo silny"

Przyczyna tragedii w Poznaniu jest wciąż wyjaśniana. Jak informowali mieszkańcy, w tym miejscu działał sklep z bateriami i akumulatorami. Trzymano je w piwnicy. Straż pożarna zabiera głos w tej sprawie.

Tragedia w PoznaniuTragedia w PoznaniuŹródło: Licencjodawca, fot: Jakub Kaczmarczyk
d1acnbz
d1acnbz

Wybuch w kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu

Zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Wiśniewski poinformował w poniedziałek, że nie można być w stu procentach pewnym, że wybuch w kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu miał miejsce w piwnicy. Weryfikacja tej informacji nastąpi po przeprowadzeniu oględzin.

Przyczyna wybuchu nieznana

Podczas briefingu prasowego Wiśniewski zaznaczył, że przyczyna wybuchu nie jest jeszcze znana, podobnie jak dokładne miejsce, gdzie do niego doszło. Podkreślił również, że wybuch był wyjątkowo silny.

Na pytanie, czy można jednoznacznie stwierdzić, że wybuch nastąpił w piwnicy, odparł: - Nie mamy takiej pewności. Dopiero oględziny to zweryfikują.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Incydent na granicy. Migranci nie przewidzieli jednego

Długa procedura oględzin

Wiśniewski dodał, że trudno określić, kiedy zakończy się gaszenie pożaru oraz jak długo mogą potrwać oględziny miejsca zdarzenia. - Budynek i miejsce zdarzenia są bardzo specyficzne i odbiegają od pewnych standardów, które w kryminalistyce przyjęto stosować. Mamy katastrofę budowlaną (...). Czasami bywa, że czynności mogą być prowadzone kilka dni. Jeżeli czynności oględzinowe mają być prowadzone w tym samym momencie rozbiórkowym, to proszę brać pod uwagę, że może to trwać nawet miesiąc - przekazał.

d1acnbz

Zaznaczył, że prace rozbiórkowe, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, muszą być podjęte w trybie katastrofy budowlanej, co uprości nadzór budowlany i "bardzo szybkie wszczęcie czynności rozbiórkowych".

Zagrożenie dla otoczenia

Wiśniewski przekazał, że runięcie stropów wewnątrz budynku stwarza niebezpieczeństwo dla osób postronnych. - Mamy do czynienia ze starą konstrukcją kamienic, gdzie występują stropy o konstrukcjach drewnianych, na belkach, które są wypełnione gliną, często tam jest jeszcze materiał izolacyjny w postaci słomy. W związku z powyższym w tej chwili ściany zewnętrzne niczym nie są związane. Może dojść do tragedii, dlatego ta ulica jest wyłączona z użytkowania - powiedział.

Stany zdrowia poszkodowanych

Pytany o stan zdrowia poparzonych strażaków, Wiśniewski zaznaczył, że poparzenia są dość poważne i głównie dotyczą twarzy. - Musiały nastąpić nacięcia ciała, żeby ograniczyć możliwość kurczenia się skóry po oparzeniach. Jest to dość poważne - mówił.

d1acnbz

Do pożaru i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu doszło w nocy z soboty na niedzielę. W wyniku akcji zginęło dwóch strażaków w wieku 33 i 34 lata. Poszkodowanych zostało 11 strażaków i trzy osoby cywilne. Jak przekazało MSWiA, stan tych osób nie zagraża ich życiu. Jedna osoba cywilna jest w stanie ciężkim, ale niezagrażającym życiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1acnbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1acnbz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj