Trwa ładowanie...

Indonezja: uczennicom grozi poprawczak za "bluźniercze" wideo

Pięć indonezyjskich uczennic może trafić do zakładu poprawczego z powodu nagranego w szkole wideo - informuje serwis Jakarta Globe. W materiale, który trafił do internetu, widać jak nastolatki modlą się oraz recytują Koran, tańcząc na przemian do piosenki amerykańskiego zespołu. Zdaniem szkolnych władz i lokalnej policji, doszło do obrazy religii.

Share
Indonezja: uczennicom grozi poprawczak za "bluźniercze" wideoŹródło: YouTube.com
d1rawhe

Jak podaje indonezyjski serwis, nastolatki chodziły do liceum w Tolitoli na wyspie Sulawesi. Wideo, które wywołało takie oburzenie, nagrały telefonem komórkowym w marcu tego roku, podczas przerwy między lekcjami. Dopiero później trafiło ono do internetu, co przyciągnęło uwagę szkolnych władz.

W ponadpięciominutowym materiale widać, jak uczennice na przemian modlą się i tańczą do piosenki Maroon 5 "One more night". Według dyrektora liceum nastolatki dopuściły się obrazy islamu.

Cała piątka została wydalona ze szkoły. Jak pisze Jakarta Globe, dziewczyn nie dopuszczono również do państwowego egzaminu, który jest niezbędny do ukończenia liceum. Nastolatkom grożą jednak jeszcze poważniejsze konsekwencję, ponieważ mogą zostać oskarżone (według części lokalnych mediów już postawiono je w stan oskarżenia) o bluźnierstwo. Serwis Al-Arabija podaje, że w Indonezji minimalna kara za bluźnierstwo to pięć lat, ale nieletni często dostają o połowę niższe wyroki.

d1rawhe

Choć nie potwierdzono oficjalnie wieku uczennic, mają one prawdopodobnie 17-18 lat. Na razie nie zostały aresztowane, ale jeśli sąd uzna je za winne, mogą trafić do zakładu dla nieletnich.

Według przewodniczącego Indonezyjskiej Rady Ulemów z Sulawesi, Alego Muhammada Aljufriego, cytowanego przez The Jakarta Post, wyrzucenie uczennic ze szkoły było pochopne i należało je jedynie ukarać. Jak dodał, nie wzięto pod uwagę przyszłości dziewczynek.

Indonezja jest najliczniejszym muzułmańskim krajem na świecie, 86 proc. z 250 mln jej mieszkańców to wyznawcy islamu.

d1rawhe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rawhe
d1rawhe
Więcej tematów