ŚwiatIndie zaaprobowały umowę z USA ws. współpracy atomowej

Indie zaaprobowały umowę z USA ws. współpracy atomowej

Indyjski rząd zaaprobował kluczową umowę ze Stanami Zjednoczonymi o cywilnej współpracy nuklearnej.

Umowa została sfinalizowana w toku prowadzonych w ostatnich dniach dwustronnych rozmów a także szczegółowo przedyskutowana w rządowych komisjach ds. bezpieczeństwa i polityki. By wszedł w życie projekt musi jednak jeszcze zyskać akceptację indyjskiego parlamentu i Kongresu USA a także międzynarodowej grupy, kontrolującej handel materiałami rozszczepialnymi - Nuclear Suppliers Group.

Umowa amerykańsko-indyjska zezwala na eksport do Indii amerykańskich technologii i paliwa dla cywilnego wykorzystania energii jądrowej. W zamian Indie mają udostępnić międzynarodowym inspektorom swe cywilne instalacje atomowe.

Porozumienie traktowane jest przez analityków jako kolejna oznaka poprawy stosunków między Delhi a Waszyngtonem. Wznowienie cywilnej współpracy nuklearnej uzgodniono jeszcze podczas wizyty prezydenta George'a W. Busha w Indiach przed dwoma laty - w lipcu 2005 r.

USA przerwały czasowo dostawy paliwa jądrowego do Indii po dokonaniu przez ten kraj próbnej eksplozji nuklearnej w 1974 roku. Po wznowieniu prób w 1998 roku atomowy eksport do Indii ustał całkowicie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)