ŚwiatIndie świętują 60. rocznicę niepodległości

Indie świętują 60. rocznicę niepodległości

Indie, jeden z najszybciej
rozwijających się obecnie krajów świata, obchodziły 60
rocznicę niepodległości.

Indie świętują 60. rocznicę niepodległości
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

15.08.2007 | aktual.: 15.08.2007 16:08

Wskazując na niewątpliwe sukcesy kraju, premier Manmohan Singh w wystąpieniu w delhijskim historycznym Czerwonym Forcie ostrzegł jednak, że kraj nigdy naprawdę nie będzie niepodległy dopóki istnieć w nim będą enklawy ubóstwa.

Wygraliśmy wiele bitw w wojnie z nędzą, ignorancją i chorobami. Czy możemy jednak powiedzieć, że wygraliśmy wojnę? - mówił indyjski premier na rocznicowych uroczystościach.

Obchody odbywały się w tym roku w Indiach w warunkach szczególnych środków bezpieczeństwa - w samym Delhi w stanie gotowości pozostawało 70 tysięcy policjantów. Nadzwyczajne środki zastosowano też w turystycznym centrum - Tadż Mahal, gdzie policja uzyskała informacje na temat możliwego zamachu.

Dzień wcześniej, we wtorek, 60. rocznicę niepodległości obchodził Pakistan. Tu obchody 60. rocznicy tzw. Wielkiego Podziału - oddzielenia się 14 sierpnia 1947 r. islamskiego Pakistanu od Indii - zdominowały hasła "powstania do walki z terroryzmem".

Do 1947 r. terytorium Pakistanu stanowiło północno-zachodnią część Indii. W walkach, poprzedzających "Wielki Podział" - wycofanie brytyjskich władz kolonialnych z Subkontynentu i powstanie dwu państw: Indii i Pakistanu - zginęło około miliona ludzi.

Oba kraje po podziale subkontynentu indyjskiego i uzyskaniu niepodległości w 1947 r. stoczyły ze sobą trzy wojny, w tym dwie o Kaszmir, do którego roszczą sobie prawa i Delhi i Islamabad. Indyjsko-pakistański proces pokojowy rozpoczął się w 2004 r. - nadal jednak nie rozwiązano sprawy kaszmirskiej.

Indie - po liberalnych reformach, przeprowadzonych na początku lat 1990. często określane mianem największej demokracji świata - rozwijają się obecnie w tempie ponad siedmiu procent rocznie. Nadal jednak ponad 25 procent mieszkańców tego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa.

Źródło artykułu:PAP
indierocznicaświęto
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)