Indie ruszają na podbój kosmosu
Indie wystrzelą pierwszy załogowy statek kosmiczny w 2016 roku - poinformował szef Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (IOBK) Kumarasvami Radhakrishnan. W kosmos polecą dwaj astronauci, którzy będą krążyć na orbicie okołoziemskiej 7 dni.
Radhakrishnan powiedział, że w celu zrealizowania tych planów w ciągu czterech lat IOBK zaprojektuje i zbuduje moduł kosmiczny. Na te cele rząd indyjski zamierza wydać około 2,8 miliarda dolarów.
W ramach realizacji postawionego zadania przewiduje się m.in. utworzenie specjalnego ośrodka treningowego w Bangalore do szkolenia przyszłych indyjskich kosmonautów, a także zbudowanie trzeciej wyrzutni rakiet na kosmodromie w stanie Andhra Pradesh.
Zaplanowany lot stanie się pierwszym krokiem w realizacji ambitnych planów Indii w dziedzinie badań kosmicznych, zgodnie z programem ekspedycji załogowych.
Po pomyślnym wystrzeleniu krążącego obecnie na orbicie okołoksiężycowej satelity Chandrayaan-I, IOBK zamierza zrealizować projekt Chandrayaan-II. Przewiduje on wysłanie na Księżyc w pierwszym kwartale 2013 roku statku kosmicznego, składającego się z dwóch modułów księżycowych - orbitującego i lądownika. W 2020 roku planowane jest wylądowanie na Księżycu indyjskiego kosmonauty-badacza. Indie planują również misję na Marsa w 2030 roku.