Indie i Pakistan porozumiały się ws. zwalczania terroryzmu
Indie i Pakistan zawarły porozumienie w
sprawie wspólnego przeciwdziałania terroryzmowi i zapobiegania
konfliktom nuklearnym w Azji Południowej - poinformowali
przedstawiciele obu krajów.
15.11.2006 12:35
Dzień wcześniej w Delhi rozpoczęły się rozmowy pokojowe Indii i Pakistanu; obie strony reprezentowali ministrowie stanu ds. zagranicznych - ze strony Indii Shiv Shanker Menon i Pakistanu - Riaz Mohammed Khan.
Rokowania były zawieszone od lipca, gdy w eksplozjach w sieci kolei podmiejskiej Bombaju zginęło około 200 osób. Ataki te władze indyjskie przypisywały ugrupowaniom islamskim mającym powiązania z Pakistanem.
Podsumowując negocjacje na konferencji prasowej Khan poinformował, że oba kraje uzgodniły powołanie specjalnej komórki zapewniającej wymianę informacji na temat zagrożeń terrorystycznych. Jej prace będą koordynowane przez szefów MSZ Indii i Pakistanu.
Oba państwa przygotowały również umowę zmierzającą do ograniczenia ryzyka nieumyślnego konfliktu nuklearnego. Dokument zostanie podpisany w późniejszym terminie - podał pakistański polityk.
Khan oświadczył też, że jego indyjscy rozmówcy nie potwierdzili pakistańskich wątków w lipcowych zamachach w Bombaju. Nie można ich jednak wykluczyć w przypadku innych ataków - dodał nie rozwijając tej kwestii.
Indyjsko-pakistański proces pokojowy rozpoczął się w 2004 r. Oba kraje po podziale subkontynentu indyjskiego i uzyskaniu niepodległości w 1947 r. stoczyły ze sobą trzy wojny, w tym dwie o Kaszmir, do którego roszczą sobie prawa i Delhi, i Pakistan.
Do obecnych rokowań doszło pod presją międzynarodową, głównie Stanów Zjednoczonych - tradycyjnego sojusznika Pakistanu, traktującego dziś Indie także jako kolejny kraj sojuszniczy w regionie. Decyzję o ich wznowieniu podjęto we wrześniu na szczycie ruchu państw niezaangażowanych w Hawanie.