Trwa ładowanie...

Indie: będzie kara więzienia za rozwód zgodny z prawem koranicznym

Indie: zatwierdzono projekt ustawy o zakazie islamskich rozwodów. Powodem walka o prawa kobiet.

Share
Indie: będzie kara więzienia za rozwód zgodny z prawem koranicznym
Źródło: iStock.com
d3kibl1

Indie – islamski rozwód pogwałceniem praw kobiet

W Indiach zatwierdzono projekt ustawy dotyczącej zakazu islamskich rozwodów. Chodzi o normę, zgodnie z którą mąż w każdej, dowolnej chwili mógł poinformować swoją żonę o rozwodzie. Indyjski rząd uznał to ją za pogwałcenie konstytucyjnych praw kobiet.

Indyjscy muzułmanie - prawa mężów

Wiadomo, że wśród 172 milionówwyznawców islamów z Indii przeważają sunnici. Ich życie rodzinne jest podporządkowane tylko prawami koranicznymi. Według tych przepisów mężczyzna ma prawo zerwać małżeństwo poprzez… trzykrotne powtórzenie arabskie słowa „talak” (rozwód). Decyzja męża obowiązywała nie tylko podczas rozmowy w cztery oczy czy nawet telefonicznej. Trzykrotne „talak” mogło paść również w smsie lub wiadomości na facebooku. Forma przekazu zależała jedynie od woli mężczyzny.

Zakazanie praktyki

Według słów Raviego Shankara Prasada – ministra sprawiedliwości Indii 22 państwa, w tym również sąsiadujące z Indiami Pakistan i Bangladesz zabroniły już tej praktyki. W momencie, gdy ustawa o zakazie rozwodów na prawach koranicznych wejdzie w życie, za jej naruszenie będą grozić 3 lata więzienia.
Wiadomo, że „potrójny talak” za niezgodny z konstytucją został uznany już w roku 2017. Rząd planuje jednak znacznie zaostrzyć przepisy. Osoby aresztowane za takie przewinienie nie będą mogły opuścić więzienia za kaucją.

d3kibl1

Podziel się opinią

Share
d3kibl1
d3kibl1
Więcej tematów