Trwa ładowanie...

Indie: 27 ofiar śmiertelnych paniki podczas festiwalu religijnego

Co najmniej 27 osób zostało stratowanych na śmierć, a 34 odniosły obrażenia, kiedy podczas hinduistycznego festiwalu religijnego Puszkaram w mieście Radźamahendri na południu Indii wybuchła panika.

Share
Indie: 27 ofiar śmiertelnych paniki podczas festiwalu religijnego
Źródło: AFP, fot: STRDEL
dzxuutf

Do incydentu doszło w trakcie odbywającego się tam 12-dniowego święta obejmującego kąpiele w rzece. Festiwal rozpoczął się we wtorek rano. Dziesiątki tysięcy ludzi zaczęły napierać na siebie, chcąc wykąpać się w rzece Godawari. Hinduiści wierzą, że kąpiel w rzece pomoże im oczyścić się z grzechów. Dla wielu z nich najważniejszy jest pierwszy dzień festiwalu.

- Istnieje błędne przekonanie, że zanurzenie się w rzece pierwszego dnia jest ważniejsze niż w jakikolwiek inny dzień. Tak naprawdę dzień kąpieli nie ma znaczenia - powiedział hinduski kapłan Swamy Swaroopanand.

Z relacji policji wynika, że ludzie zaczęli się tratować, kiedy grupa pielgrzymów próbowała odzyskać buty, które pospadały im podczas biegu na brzeg rzeki. Natychmiast wybuchła panika.

dzxuutf

Według jednego z pątników panika trwała blisko 20 minut. - To było przerażające, szczególnie widok kobiet i dzieci wołających o pomoc. Policja była bezradna. Ponad godzinę zajęło opanowanie sytuacji - powiedział. Wszędzie leżały ciała ofiar, ich bliscy wzywali pomocy.

Karetki pogotowia miały utrudniony dostęp do miejsca tragedii, ponieważ drogi były przepełnione ludźmi.

Tysiące pątników już na dwa dni przed rozpoczęciem festiwalu zaczęły przyjeżdżać do centrum pielgrzymkowego.

Indyjski premier Narendra Modi wyraził na Twitterze głębokie ubolewanie z powodu tragedii.

dzxuutf

24 mln ludzi nad rzeką Godawari

Radźamahendri to miasto położone 450 km na wschód od Hajdarabadu - wspólnej stolicy dla stanów Andhra Pradeś i nowo utworzonego Telangana.

Szacuje się, że około 24 mln ludzi weźmie udział w tegorocznym festiwalu nad rzeką Godawari, która jest jedną z siedmiu świętych rzek hinduizmu.

Tratowanie ludzi na śmierć dość często zdarza się w Indiach podczas festiwali religijnych. W październiku 2013 roku ponad 110 osób, głównie kobiety i dzieci, zginęło podczas takiego festiwalu w stanie Madhja Pradeś w środkowych Indiach.

dzxuutf

Podziel się opinią

Share
dzxuutf
dzxuutf
Więcej tematów