Indiańskie rytuały w brazylijskich szpitalach
Szpitale publiczne, położone w pobliżu indiańskich wiosek, mają respektować pradawne obyczaje plemienne, jeżeli odbierają porody kobiet z plemienia Guarani - zarządził brazylijski stan Sao Paulo.
Celem tego zarządzenia jest przekonanie Indian do nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej. Zgodnie z przyjętą uchwałą, akuszerki z plemienia Guarani będą mogły od tej pory asystować przy porodzie. Szpitale zostały również zobligowane do respektowania tradycyjnej indiańskiej diety.
Oznacza to usunięcie z posiłków podawanych młodym matkom takich produktów jak wołowina, wieprzowina, ryby, fasola, jajka, mleko, sól, cukier i owoce w okresie 40 dni po porodzie. Zamiast tego kobietom z plemienia Guarani będą serwowane kurczaki, ryż, kukurydza i papka z manioku.
Szpitale będą także przechowywać po porodzie łożysko matki, które, zgodnie z tradycją, zostanie później spalone w wiosce plemiennej.
"Indianie wierzą, że rytuał spalenia łożyska ma wpływ na rytm życia nowo narodzonego dziecka. My to po prostu respektujemy" - powiedziała Augusta Sato, która zajmuje się kwestiami zdrowotnymi Indian w stanie Sao Paulo.
Sao Paulo jest najbogatszym i najgęściej zaludnionym stanem Brazylii. Żyje tam około 2 tys. Indian Guarani, którzy mieszkają w 15 wioskach we wschodniej części stanu.