Incydent na posiedzeniu komisji ds. aborcji. Przyniosły zdjęcia płodów
Na posiedzeniu sejmowej komisji nadzwyczajnej, której zadaniem jest rozpatrywanie projektów ustaw związanych z prawem do przerywania ciąży, pojawiły członkinie fundacji pro life "Ratuj Życie". Aktywistki pokazywały zdjęcia płodów, miały też ze sobą transparenty.
23.04.2024 12:57
Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji nadzwyczajnej, której zadaniem jest rozpatrywanie projektów ustaw związanych z prawem do przerywania ciąży, obrady trwały zaledwie nieco ponad 10 minut. Podczas tego krótkiego spotkania podjęto decyzję o przeprowadzeniu publicznego wysłuchania w tej sprawie, które odbędzie się 16 maja o godzinie 10.
Było to drugie spotkanie komisji, jednak pierwsze, na którym omawiano merytoryczne kwestie. W trakcie poprzedniego posiedzenia wybrano przewodniczącą komisji oraz jej zastępczynię.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aktywistki w Semie. Przyniosły zdjęcia płodów
Na posiedzeniu komisji pojawiły się aktywistki fundacji pro life "Ratuj Życie". Przyniosły ze sobą zdjęcia płodów, które trzymały wysoko nad głowami. Niektóre z kobiet miały ze sobą różowe transparenty z hasłem: ratuj życie.
Komisja składa się z 27 członków. W jej skład wchodzi 11 osób reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość, dziewięć osób z Koalicji Obywatelskiej, po dwie osoby z Polski 2050-Trzeciej Drogi, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Lewicy. W komisji zasiada także jedna osoba z Konfederacji.
Sejm decydował 12 kwietnia ws. projektów dot. liberalizacji prawa aborcyjnego. Wszystkie cztery projekty - zgłoszone przez partie tworzące koalicję rządową - przeszły do dalszych prac.
W Sejmie cztery projekty ws. aborcji
W listopadzie ubiegłego roku Lewica przedstawiła dwa projekty ustaw, które miały na celu liberalizację przepisów dotyczących aborcji. Jeden z nich przewidywał częściową dekryminalizację aborcji oraz udzielania pomocy w jej przeprowadzeniu, natomiast drugi umożliwiał przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
Na początku tego roku, dokładnie pod koniec stycznia, do Sejmu wpłynął projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie. Został on złożony przez grupę posłów z Koalicji Obywatelskiej. Projekt ten zakłada, że kobieta będąca w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego, które polega na przerwaniu ciąży w okresie pierwszych 12. tygodni jej trwania.
Z kolei pod koniec lutego Trzecia Droga, reprezentowana przez PSL i Polskę 2050, złożyła w Sejmie projekt ustawy, który ma na celu odwrócenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku dotyczącego przepisów aborcyjnych. Politycy Trzeciej Drogi zapowiedzieli również złożenie wniosku o przeprowadzenie referendum w tej sprawie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: "Historyczny moment". Lawina komentarzy ws. aborcji
Zobacz także
Źródło: PAP, WP Wiadomości