Trwa ładowanie...

Incydent na Morzu Azowskim. Stanowczy apel Niemiec do Rosji i Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas wyraził zaniepokojenie eskalacją napięcia między Ukrainą i Rosją. Wezwał obie strony do natychmiastowej deeskalacji konfliktu.

Share
Incydent na Morzu Azowskim. Stanowczy apel Niemiec do Rosji i Ukrainy
Źródło: PAP, Fot: Stepan Franko
dii02mn

- Rozwój wydarzeń na Morzu Azowskim jest bardzo niepokojący. Nie można zaakceptować istnienia tam rosyjskiej blokady - powiedział Maas. Polityk wezwał obie strony do deeskalacji. - Mam nadzieję, że to wezwanie, płynące zapewne nie tylko z Niemiec, znajdzie posłuch - dodał.

Rosyjska straż przybrzeżna zablokowała wcześniej ukraińskim jednostkom przejście przez Cieśninę Kerczeńską, taranując przy tym jeden z okrętów. Trzy ukraińskie jednostki zostały zajęte, kilka osób zostało rannych. Pojawiają się informacje, że Rosjanie otworzyli ogień. Rosyjski wywiad FSB tłumaczył postępowanie straży rzekomym naruszeniem przez Ukrainę rosyjskiej granicy.

dii02mn

Ukraina rozważa ogłoszenie stanu wojennego

Z powodu incydentu parlament Ukrainy może ogłosić stan wojenny. - Rosja nie może tak po prostu strzelać do naszych okrętów - powiedział prezydent Petro Poroszenko. Ukraiński przywódca zabrał głos po kryzysowym posiedzeniu Narodowej Rady Bezpieczeństwa w Kijowie. Skierowała ona do parlamentu prośbę o wprowadzenie 60 dni stanu wojennego. Poroszenko zastrzegł, że jego ewentualne ogłoszenie nie będzie oznaczać podejmowania przez Ukrainę operacji ofensywnych. - Chodzi wyłącznie o obronę naszego terytorium i bezpieczeństwo naszych obywateli - powiedział. Jak dodał, nic nie zmieni się także na linii frontu na wschodzie Ukrainy. Poroszenko ogłosił też stan gotowości dla rezerwistów, co nie oznacza jeszcze mobilizacji.

Zobacz także: Marek Jakubiak apeluje do rządu ws. konfliktu Ukraina-Rosja

"To jest wojna z Rosją"

Inni ukraińscy politycy sięgają po ostrzejszy język. Minister spraw zagranicznych Pawlo Klimkin napisał na Twitterze, że wczorajszy atak jest wyzwaniem nie tylko dla Ukrainy, ale i całego cywilizowanego świata. W wywiadzie dla gazety "Bild" Klimkin stwierdził, że to "akt agresji przeciwko Ukrainie na neutralnych wodach Morza Czarnego". Klimkin wezwał zachodnich sojuszników, by przeciwstawili się rosyjskiej agresji. Także przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że wydarzenia na Morzu Azowskim można zakwalifikować jako akt militarnej agresji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dii02mn

Podziel się opinią

Share
dii02mn
dii02mn
Więcej tematów