Trwa ładowanie...

Imieniny Piotra i Pawła. 29 czerwca składamy im życzenia, a wierni mogą wyjątkowo zjeść mięso

29 czerwca obchodzimy imieniny Piotra i Pawła - jedne z najpopularniejszych imienin w roku. Składamy im życzenia imieninowe, ale tego dnia obchodzimy też uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To oznacza, że w ten piątek wolno jeść mięso.


Imieniny Piotra i Pawła. 29 czerwca składamy im życzenia, a wierni mogą wyjątkowo zjeść mięsoŹródło: iStock.com, fot: kadirdemir
d2mresf
d2mresf

Imieniny Piotra i Pawła wypadają kilka razy w roku, ale te z 29 czerwca są najpopularniejsze. Tego dnia obchodzimy również Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W Watykanie 29 czerwca odprawiania jest specjalna msza, a rzeźba św. Piotra nakrywana jest czerwoną szatą.

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, obchodzona 29 czerwca, wypada w tym roku w piątek. Zgodnie z zapisami Kodeksu prawa kanonicznego tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa. Zakaz jedzenia potraw mięsnych w piątek dotyczy wiernych, którzy ukończyli czternasty rok życia.

Kim byli apostoł Piotr i Paweł?

W Kodeksie prawa kanonicznego czytamy: "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".

Kim był święty Piotr? Święty Piotr był jednym z dwunastu uczniów Chrystusa. Wcześniej zajmował się rybołówstwem. Przed odejściem Jezus Chrystus zlecił mu zadanie opieki nad pozostałymi apostołami i wszystkimi wyznawcami. Apostoł Piotr uznawany jest za pierwszego papieża, jego prawdziwe imię to Szymon.

d2mresf

Święty Paweł nie poznał Jezusa Chrystusa

Święty Paweł nazywany jest apostołem narodów. Nigdy nie poznał Jezusa Chrystusa, a jego przeciwnika stał się jednym z największych wyznawców religii chrześcijańskiej. Do nawrócenia Pawła doszło w trakcie jego podróży do Damaszku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Beata Kempa o papieżu Franciszku. "Trzeba odróżniać nauczanie od dogmatów"

d2mresf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mresf
Więcej tematów